Hârizmşahlar'da şehzâdelik müessesesi (1097-1231)
In the Khwarazmshah's institution of princedom (1097-1231)
  1. Tez No: 674209
  2. Yazar: KEMAL AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hârizmşahlar Devleti'nde şehzâdeler etkin roller almışlardır. Çalışmamızda çok geniş bir coğrafyada varlıkları görülen bu şehzâdelerin siyasi yaşamları incelenmiştir. Şehirlerde ve eyaletlerde vali olarak görev yapmışlardır. Ordu komutanı olarak gerektiği durumlarda hükümdarın emrinde savaşlara katılmışlardır. Her şehzâde, kendi döneminde devlet içindeki çeşitli emîrler ve güç odakları tarafından desteklenmiştir. Şehzâdelerin taht mücadeleleri yalnız kendileri için değil destek gördükleri bütün tarafların da devletin geleceğindeki yerini belirlemiştir. Şehzâdelerin dahil olduğu veraset sistemi, hayatlarını etkileyen güç odakları, aldıkları görevler, eğitimleri ve unvanları müessese bütünlüğü içerisinde ele alınmıştır. İktidar olmanın ve iktidarda kalmanın ortaya çıkardığı doğal çekişme ortamı şehzâdeler arasındaki çatışmayı kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu bakımdan yaşları ne olursa olsun gerektiğinde çevresindekilerle birlikte taht için mücadele vermekten çekinmemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In Khwarazm-Shah Dynasty, princes had prominent roles in state administration. Political lives of these princes who could be observed in a very vast geography had been studied. They served as governors of regions and cities. They served as army commanders under orders of the monarch whenever it was necessary. Each prince was supported by several emirs and powerful groups within the state during their times. Fight for the thrones did not only affect the princes who fought for the throne, but they also affected people and groups who supported them as well their future in the state. The succession system the princes were part of the power groups and prominent figures that affected their lives, the duties they assigned with, their service, education and titles are handled within the institutional integrity. The conflict inherently caused by coming to power and staying in power made conflict between princes inevitable. In that sense, the princes didn't hesitate to fight for the throne with their circle regardless of their age.