Çalışanların gözünden sürdürülebilir kalkınma: Afrika örneği
Sustainable development through the eyes of employees: Africa sample
  1. Tez No: 674210
  2. Yazar: ECEM NUR DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ATTEPE ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünya'da küresel iklim değişikliği, kuraklık, kıtlık, canlı türlerinin azalması gibi pek çok çevre sorunu bulunmaktadır. Çevre sorunlarının kökenine inildiğinde Sanayi Devrimi'nin ardından dünyada bir fenomen halinde yayılım gösteren endüstriyalizm ve onun olumsuz etkilerinden söz edilmektedir. Öyle ki sanayileşme ile değişen üretim ve tüketim alışkanlıkları, sanayi atıkları, doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı gibi nedenler dünyanın flora ve faunasında geri dönüşü çok zor olumsuz etki yaratmıştır. Bu olumsuz etkilerin yarattığı çevre krizlerinin göz ardı edilemeyecek hale gelmesiyle çevre çalışmaları artmış ve bu doğrultuda uluslararası düzeyle sürdürülebilirlik yaklaşımı ve yöntemi ön plana çıkmıştır. Sürdürülebilirlik yaklaşımı Dünya'da kalkınmanın yön değiştirerek doğal kaynakların kullanımında gelecek nesillerin de haklarını korumaya yönelik bir kalkınma modeli olan sürdürülebilir kalkınmaya yönelik çalışmaların artmasına öncü olmuştur. Bu çalışma ile Afrika'da sürdürülebilir kalkınma çalışmalarına katkı sağlayan kişilerin, bu çalışmalara yönelik gözlem ve deneyimleri ortaya konmak amaçlanmıştır. Bu temel amaç doğrultusunda Afrika'da sürdürülebilir kalkınma çalışmalarına katkı sağlamış 14 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme yönergesi kullanılarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular beş tema altında toplanmıştır. Bu temalar;“Sağlık Koşullarında İyileşme”,“Toplumsal Dayanışmayı Arttırma”,“Ekonomik Güçlenme”,“Eğitime Katılımın Artması”ve“Eko-feminist Bir Dönüşüm”olarak belirlenmiştir. Yapılan görüşmelerde Afrika'da sürdürülebilir kalkınma çalışmalarına katkı sağlayan kişiler tarafından küresel iklim değişimi nedeniyle yaşanan çevre krizlerinin o bölgelerde yaşayan insanların hayatını olumsuz etkilediği ve yürütülen sürdürülebilir kalkınma çalışmalarıyla bu insanların yaşamlarında sağlık, hijyen, eğitim, ekonomi, sağlıklı gıda ve suya erişim ve cinsiyet eşitliği gibi konularda olumlu değişimler gözlemlendiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known, there are many environmental problems in the world such as global climate change, drought, famine and the decrease in living species. When the root of environmental problems is addressed, industrialism, which spread as a phenomenon in the world after the Industrial Revolution, and its negative effects are mentioned. Reasons such as changing production and consumption habits, industrial wastes, unconscious use of natural resources have created a very difficult negative effect on the flora and fauna of the world. As the environmental crises caused by these negative effects have become indispensable, environmental studies have increased and in this direction, the international level of sustainability approach and method has come to the fore. The sustainability approach has pioneered the increase in studies for sustainable development, which is a development model aimed at protecting the rights of future generations in the use of natural resources by changing the direction of development in the world. With this study, it is aimed to reveal the observations and experiences of people who contribute to sustainable development studies in Africa. In line with this basic purpose, in-depth interviews were conducted with 14 people, who contributed to sustainable development studies in Africa, with the semi-structured interview method. The findings, analysed by the researcher, are grouped under five themes. These themes are;“Improvement In Health Conditions”,“Increasing Social Solidarity”,“Economic Strength”,“Increased Participation In Education”and“An Ecofeminist Transformation”. During the interviews, it was observed that the environmental crises experienced due to global climate change by the people who contributed to the sustainable development studies in Africa negatively affect the lives of the people living in those regions. It has been revealed that, with the sustainable development studies carried out, positive changes have been observed and experienced in the lives of these people in matters such as health, hygiene, education, economy, access to healthy food and water, and gender equality.