Agustin Barrios'un eserlerinin müzikal özellikleri ve bestecinin kişisel icra yöntemlerinin incelenmesi
Musical characteristics of Agustin Barrios' works and analysis of composer's personal palying interpretation
- Tez No: 674208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA GÖZDE ARAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada en önemli klasik gitar bestecilerinden biri ve aynı zamanda bir virtüöz olan Agustin Mangore Barrios'un hem müziği, hem de icracılığı incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde kısaca Barrios'un hayatı anlatılmıştır. İkinci bölüm sanatçının müziği üzerinedir. Konuyu daha iyi inceleyebilmek için o dönemde dünyadaki ve kendi bölgesindeki müziğe de değinilmiştir. Ardından müzikal anlayışına örnek olarak La Catedral, Una Limosna por el Amor de Dios ve Vals Op. 8 No. 3 eserleri incelenmiştir. Son bölümde ise Barrios'un icracılığı üzerinde durulmuştur. Bunu yaparken döneminin icra anlayışı, kendisinden sonra müziğinin yorumlanışı, repertuvarı ve kayıtları göz önüne alınmış, özellikle kendi bıraktığı kayıtlar üzerine odaklanılmıştır. Örnek olması ve icracılığını daha iyi anlamak için icra ettiği çeşitli eserler incelenirken kendi besteleri yanında kendisine ait olmayan eserler de seçilmiştir. Bu eserler Johann Sebastian Bach ve Fernando Sor'un besteleri, Francisco Tarrega'nın Capricho Arabe isimli eseri ve Barrios'un Maxixe, Un Sueño en la Floresta, Vals Op. 8 No. 3 eserleri ile La Catedral isimli eserinin Andante Religioso ve Allegro Solemne bölümleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, Agustin Barios', one of the most significant classical guitar composers and also a virtuoso, both music and interpretivism are analyzed. In the first part of study, Barios' life is briefly told. The second part is about artist's music. To better analyze this subject, the music in the world and in his region in that period has been mentioned. After that La Catedral, Una Limosna por el Amor de Dios and Vals Op. 8 No. 3 works are analyzed as examples of his music. As for in the last part, Barrios' interpretivism is dwelt upon. While doing this interpretivism of that time period, interpretation of his music after him, his repertoire and his recordings are considered and especially focused on his own recordings. To understand his interpretation better and to be example, some of his interpretations of his own compositions and other compositors' works are analyzed. These works are Johann Sebastian Bach and Fernando Sor's compositions, Francisco Tarrega's Capricho Arabe and Barrios' Maxixe, Un Sueño en la Floresta, Vals Op. 8 No. 3, Andante Religioso and Allegro Solemne movements of La Catedral.