Sağlık çalışanlarının, sağlık çalışanlarına yönelik bağışıklama hizmetleri hakkındaki bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels, attitudes and behaviors of healthcare professionals about immunization services for healthcare professionals
- Tez No: 674294
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Sağlık çalışanlarının, sağlık çalışanlarına yönelik bağışıklama hizmetleri hakkındaki bilgi düzeylerini saptamak, tutum ve davranışlarını değerlendirmek ve farkındalık sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Haziran 2020-Ağustos 2020 tarihleri arasında yürütülmüş olup kesitsel tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Ümraniye İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 40 aile sağlığı merkezinde çalışan toplam 475 sağlık çalışanı araştırmanın evrenini oluşturdu. Güven aralığı %95, hata payı %5 alınarak Epi-info programında örneklem büyüklüğü 213 olarak hesaplandı. Veri toplamak için, literatür taranarak araştırmacılar tarafından oluşturulan, temel olarak 4 bölüm ve 53 sorudan meydana gelen bir anket formu kullanıldı. Bilgi ve tutum puanları 100'lük sisteme çevirildi (0 en düşük, 100 en iyi bilgi-tutum düzeyi). Verileri analiz etmek için NCSS (Number Cruncher Statistical System) (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, oran, minimum, maksimum), Student t Test, Mann Whitney U testi, One-way Anova Test, Bonferroni test kullanıldı ve çoklu analizler yapıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk testi, değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyon Analizi ve Spearman's Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması için ise Cronbach alfa katsayısı kullanımıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to identify the knowledge, attitudes and behaviors of healthcare workers (HCWs) abouth immunization services for healthcare workers. Materials and Methods: Our study was conducted between June 2020 and August 2020 and is a cross-sectional descriptive study. A total of 475 healthcare workers working in 40 family health centers affiliated to Ümraniye District Health Directorate formed the universe of the study. The sample size was calculated as 213 in the Epi-info program with a confidence interval of 95% and a margin of error of 5%. In order to collect data, a questionnaire form which consisting of 4 chapters and 53 questions that created by researchers by scanning the literature was used. Knowledge and attitude scores were converted to a 100-point system (0 is the lowest, 100 is the best knowledge-attitude level). NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used to analyze the data. While evaluating the data, descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, ratio, minimum, maximum), Student t Test, Mann Whitney U test, One-way Anova Test, Bonferroni test were used and multiple analyzes were performed. The Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk test for the normal distribution of the quantitative data, Pearson Correlation Analysis and Spearman's Correlation Analysis were used to evaluate the relationships between variables. Cronbach's alpha coefficient was used for validity and reliability study.