Çocuklarda kullanılan nano hidroksiapatitli diş macunu ile farklı içerikli diş macunlarının remineralizasyon etkinliğinin in vitro olarak incelenmesi
Remineralization efficiency of dentifrices used for children containing nano-hydroxyapatite and different ingredients: An in vitro evaluation
- Tez No: 674320
 - Danışmanlar: PROF. DR. KORAY GENÇAY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışma, nano-hidroksiapatit (nHA) esaslı diş macununun kazein fosfopeptit-amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP) ve sodyum fluorid (NaF) içerikli diş macunları ile yapay mine lezyonları üzerindeki remineralizasyon etkinliğinin taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılım spektrometresi (SEM/EDS) yöntemleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacı ile gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Çekilmiş süt dişleri üzerinde oluşturulan pencereler 3 bölüme ayrıldı ve orta kısımları (kontrol yüzeyi) her dişte örtüldü. Pencerelerde açık kalan yüzeylerde yapay çürükler oluşturuldu ve dişler rastgele 3 gruba ayrıldı (n=10): 1. grup; nHA içerikli macun (Natural toothpaste, Splat, Rusya), 2. grup; CPP-ACP içerikli macun (MI Paste ONE, GC, Amerika), 3. grup; NaF içerikli macun (Oral-B Kids, Oral-B, Almanya). Dişler pH siklusuna alınmadan önce yapay çürük oluşturulan birer yüzey her dişte örtülerek her grup için açık kalan yüzeyler farklı diş macunları ile fırçalandı. Açılan pencerelerin yüzey topografik incelemeleri için SEM'de görüntüler alındı. Yüzey element analizleri için SEM/EDS ile spektrumlar elde edildi. Element analizi bulguları Mann Whitney U ve Kruskal Wallis yöntemleriyle istatistiksel olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate remineralization efficiency of nano-hydroxyapatite containing dentifrices comparing to phosphopeptide-amorphous calcium phosphate (CPP-ACP) and fluoride containing dentifrices using scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive spectrometry (SEM/EDX). Methods: 30 extracted primary teeth were used. 3x3 mm2 window areas were created on buccal side of teeth and vertically divided in 3 subgroups for every subject. Middle sections were covered and used as control groups. Artificial caries-like lesions were created and teeth were separated in 3 groups randomly (n=10): group 1; nHA containing dentifrice (Natural toothpaste, Splat, Russia), Group 2; CPP-ACP containing dentifrice (MI Paste ONE, GC, U.S.) and group 3; NaF containing dentifrice (Oral-B Kids, Oral-B, Germany). One more open surface covered before starting pH cycle and teeth were brushed with dentifrices twice daily. Coatings were removed and images were taken under different magnifications by SEM. Elemental spectrums were obtained using SEM/EDX. Statistical analysises were obtained with Mann Whitney U and Kruskal Wallis techniques.