Açık kalp cerrahisinde 0-6 yaş arası ASD'li ve VSD'li hastalarda ultrafiltrasyon uygulanan ve uygulanmayan vakalarda böbrek ve kan değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of renal and blood values in open heart surgery in patients with asd and VSD between 0-6 years, in case with and without ultrafiltration
- Tez No: 684889
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Konjenital kalp hastalıkları (KKH); kardiyovasküler sistemde doğum esnasında ya da daha sonra tanımlanabilen doğuştan olan yapısal ve işlevsel anomalileri kapsar. Günümüzde konjenital kalp hastalığı görülme sıklığı %0,6'dır. Tüm KKH'lerin %60'ını ventriküler septal defekt (VSD), atriyal septal defekt (ASD), patent duktus arterıosus (PDA), pulmoner stenoz (PS) ve aort koarktasyonu (AK) oluşturur. KKH cerrahisinde kullanılan pediyatrik KPB total vücut sıvısında ve damar geçirgenliğinde artışa sebebiyet vermektedir. İnterstisyel alanda sıvı birikimine neden olan bu durum organ fonksiyonlarına zarar verir. Ultrafiltrasyon, çocuklarda KPB'ye bağlı toplam vücut sıvı artışının neden olduğu organ fonksiyon bozukluklarını önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Çalışmamızda; 0-6 yaş arası, ASD ve VSD tanısı ile KPB kullanılarak opere edilen asiyonitik hastalarda ultrafiltrasyon uygulamasının, böbrek fonksiyonlarına ve kan parametrelerine etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmamıza ultrafiltrasyon kullanılan 20 hasta (grup:1) ve kullanılmayan 20 hasta (grup:2) olmak üzere toplam 40 hasta dahil edilmiştir. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada 3 ayrı zaman biriminde arteriyel hattan alınan kan gazı örnekleri (t1- KPB öncesi, t2- KPB sırasında, t3- postoperatif 0. gün kan gazı örnekleri) ve ayrı zaman dilimlerinde (preoperatif ve postoperatif) alınan biyokimya analizleri karşılaştırıldı. Arteriyel kan gazı örneğinden hematokrit (Hct), laktat (Lac), potasyum (K) ve sodyum (Na); biyokimya örneğinden kan üre azotu (BUN), kreatinin (Krea) ve Üre değerleri alındı. Ayrıca hastaların preoperatif ve postoperatif (24.saat) idrar çıkışları karşılaştırıldı. Gruplar arasındaki değerlendirmede idrar çıkışı, Hct, K, Na ve Lac değerleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Congenital heart diseases (CHD); It includes congenital structural and functional anomalies in the cardiovascular system that can be identified at birth or later. Today, the incidence of congenital heart disease is 0.6%. Ventricular septal defect (VSD), atrial septal defect (ASD), patent ductus arterıosus (PDA), pulmonary stenosis (PS) and aortic coarctation (AC) constitute 60% of all CHDs. Pediatric CPB used in CHD surgery causes an increase in total body fluid and vascular permeability. This condition, which causes fluid accumulation in the interstitial space, damages organ functions. Ultrafiltration was developed to prevent organ dysfunction caused by total body fluid increase due to CPB in children. In our study; The effects of ultrafiltration on kidney functions and blood parameters in acinitic patients aged 0-6 years who were operated on using CPB with the diagnosis of ASD and VSD were evaluated. A total of 40 patients were included in our study, including 20 patients who used ultrafiltration (group: 1) and 20 patients who did not use ultrafiltration (group: 2). In this retrospective study, blood gas samples taken from the arterial line in 3 different time units (t1- before CPB, t2- during CPB, t3- postoperative day 0 blood gas samples) and biochemistry analyzes taken in separate time periods (preoperative and postoperative) were compared. From the arterial blood gas sample, hematocrit (Hct), lactate (Lac), potassium (K), and sodium (Na); Blood urea nitrogen (BUN), creatinine (Crea) and Urea values were obtained from the biochemistry sample. In addition, preoperative and postoperative (24th hour) urine outputs of the patients were compared. There was no significant difference in urine output, Hct, K, Na and Lac values between the groups (p>0,05).