Genç futbolculara uygulanan FIFA 11+ ısınma programının fonksiyonel hareket taraması test skorlarına ve atletik performansa etkisi
The effect of FIFA 11+ warm-up program applied to young football players on functional movement score test scores and athletic performance
- Tez No: 674319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolculara uygulanan geleneksel ısınma programı ile FIFA 11+ ısınma programının atletik performans ve fonksiyonel hareket taraması (FHT) test sonuçlarına etkisine göre karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya geleneksel ısınma grubu (GIG) (n=20, yaş=14.81±0.82) ve FIFA 11+ ısınma grubu (FIG) (n= 20, yaş=14.37±0.79) olmak üzere toplam 40 futbolcu gönüllü olarak katıldı. Futbolcuların atletik performansları (sürat, çeviklik, dikey sıçrama, denge, esneklik, dayanıklılık) ve fonksiyonel hareketleri çalışmanın başlangıcında ve 8 haftalık eğitimler sonrasında 2 kez ölçüldü. Katılımcılara uygulanan ısınma programlarının öncesi ve sonrasında atletik performansları ile FHT alt testleri arasındaki farkın belirlenmesinde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına göre geleneksel bir ısınma uygulayan kontrol grubunun atletik performans paremetrelerinden 20 ve 30 m sürat becerisi ile FHT alt testlerinden omuz hareketliliği ve toplam puan değerlerinin ön test son testleri arasında son test lehine anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. FIFA 11+ ısınma egzersizleri uygulayan deney grubu katılımcılarının atletik performans paremetreleri (10,20,30m sürat, çeviklik, dikey sıçrama, denge, dayanıklılık, esneklik) ve FHT alt testleri ve toplam puan değişkenlerinin ön test son test değerleri arasında son test lehine anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kontrol grubunda bulunan katılımcıların FHT toplam puanlarının son testte anlamlı olarak artmasına (12.10) rağmen yaralanma kritik sınırının (14) altında kaldığı; deney grubu katılımcılarının ise FHT alt testleri ve toplam puanın son testte anlamlı olarak geliştiği (16.40) bulunmuştur. Sporcuların ısınmalarını FIFA 11+ egzersizleri ile yapmaları durumunda vücudun yüklenmelere hazır hale getirilmesinin yanı sıra hem yaralanmaların önlenmesinde hem de atletik performans parametrelerinin gelişiminde önemli bir etkisi olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the traditional warm-up program applied to football players and the FIFA 11+ warm-up program according to the effects of athletic performance and functional movement screening (FHT) test results. A total of 40 football players, including the traditional warm-up group (GIG) (n=20, age=14.81±0.82) and the FIFA 11+ warm-up group (FIG) (n= 20, age=14.37±0.79), participated voluntarily. The athletic performances (speed, agility, vertical jump, balance, flexibility, endurance) and functional movements of the football players were measured twice at the beginning of the study and after 8 weeks of training. Wilcoxon Signed Ranks Test was used to determine the difference between the athletic performances of the participants and the FHT subtests before and after the warm-up programs. According to the results of the statistical analysis, it was determined that there was a significant difference in favor of the post-test between the athletic performance parameters of the control group who applied a traditional warm-up, 20 and 30 m sprint skill, and the shoulder mobility and total score values from the FHT subtests. A significant difference in favor of the posttest between the athletic performance parameters (10,20,30m speed, agility, vertical jump, balance, endurance, flexibility) and FHT subtests and total score variables of the experimental group participants who applied FIFA 11+ warm-up exercises in favor of the posttest. has been determined. In addition, although the FHT total scores of the participants in the control group increased significantly (12.10) in the posttest, they remained below the injury critical limit (14); On the other hand, it was found that the FHT subtests and the total score of the experimental group participants improved significantly in the posttest (16.40). It can be said that if the athletes warm up with FIFA 11+ exercises, it will have an important effect on both the prevention of injuries and the development of athletic performance parameters, as well as preparing the body for loads.