Humerus yerleşimli basit kemik kistlerinin tedavisinde elastik intramedüller çivi yapılan hastalarda allogreft ve sentetik greft sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of alllogreft and synthetic graft results in patients with elastic intramedullar nail in the treatment of simple bone cyst in the humerus
  1. Tez No: 674322
  2. Yazar: MEHMET AKİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÖZKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Humerus yerleşimli basit kemik kistlerinin küretajı sonrası oluşan defektlerde allojen kemik grefti ve EİN uyguladığımız hastalar ile sentetik kemik grefti ve EİN uyguladığımız hastaları karşılaştırdığımızda; kistin iyileşmesi (kaynama durumu), iyileşme süresi, klinik skorlar ve komplikasyonlar açısından benzer sonuçlar elde edildi. Sentetik greftler; kaynama sürelerinin allojen kemik greftine yakın olması, ayrıca biyolojiye uyumlu olmaları, reddedilme ve hastalık taşıma risklerinin az olması, büyük miktarlarda elde edilebilmeleri, saklama şartlarının ve sterilizasyon basamaklarının kolaylığı gibi avantajlarından dolayı basit kemik kisti tedavisinde allogreftlere çok iyi bir alternatif olup daha çok tercih edilebilir. Ayrıca BKK tedavisinde kemik greftlerine ek olarak EİN uygulamasının intramedüller alanda devamlı dekompresyon etkisiyle kist iyileşmesini hızlandırdığı, nüksü azalttığı ve intramedüller stabilizasyon ile erken ekstremite mobilizasyonuna izin verdiği için başarı şansını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we compared the patients whounder went allogeneic bone graftand EIN fordefectsformedaftercurettage of humeral-locatedsimple bone cystswiththosewhounderwentsynthetic bone graftand EIN, similarresultswereobtained in terms of cysthealing time, clinicalscoresandcomplications. Interms of cysthealing (unionstate), similar results were obtained with synthetic grafts and allogeneic bone grafts. Syntheticgrafts; It is a very good alternative to allografts in thetreatment of simple bone cysts due to its advantage ssuch as beingclosetotheallogeneic bone graft, itscompatibilitywithbiology, low risk of rejection and carrying disease, being available in large quantities, ease of storage conditions and sterilization steps. In addition to bone grafts in BCC treatment, EIN applicationincreasesthechance of successbecause it acceleratescysthealingwiththeeffect of continuous decompression in the intramedullary area, reducesrecurrence and allows early immobilization with intramedullary stabilization