Türkiye'nin enerji arz güvenliğinin siyaseti ve yenilenebilir enerjinin rolü
The politics of Turkey's energy supply security and the role of renewable energy
- Tez No: 674327
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Enerji, insan hayatında olduğu gibi devletler için de mühim bir yere sahiptir. Gelişmiş devletler var olan güçlerini koruyabilmek adına enerjiye ihtiyaç duyarken, gelişmekte olan ülkeler için ise“enerji”kalkınma hedeflerini gerçekleştirmede önemli bir kalemi oluşturmaktadır. Türkiye, enerji kaynakları bakımından fakir bir ülkedir ve büyüme hedeflerinin gerçekleşmesi için gerekli en önemli faktör olan enerji arz güvenliğini sağlamak için birtakım politikalar geliştirmeye çalışmaktadır. Petrol ve doğal gaz gibi yenilenemeyen kaynak ihtiyacının neredeyse tamamına yakınını ithal eden Türkiye, kaynaklarını çeşitlendirebilmek, sürdürülebilir kılmak, olumsuz çevresel etkileri azaltabilmek ve kaynaklarını daha güvenilir kılmak hedefleriyle yenilenebilir enerji yatırımlarına hız kazandırmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin enerji arz güvenliği siyaseti ve yenilenebilir enerjinin rolü incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Energy has an important place for states as well as for human life. While developed countries need energy in order to maintain their existing power, energy constitutes an important factor for developing countries in achieving their development goals. Turkey is a poor country in terms of energy resources and, therefore, is trying to develop some policies to ensure its energy supply security, which is the most important factor for the realization of growth targets. As a highly import dependent country in the supply of non-renewables such as oil and natural gas, Turkey has accelerated its investments in renewable energy targets to diversify its sources, to make it sustainable, to reduce the negative environmental impacts and to make its sources more reliable. In this study, Turkey's renewable energy potential for energy security will be examined.