Katalanların Doğu Seferi ve Anadolu Türkleri ile ilk temasları (1303-1305)
Catalan expedition to The East and Their early contacts with The Anatolian Turks (1303-1305)
- Tez No: 674326
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Caltabellota anlaşmasından sonra boşta kalan ve Roger de Flor'un liderliğinde Doğu Roma İmparatorluğu'nun hizmetine girmek için harekete geçen Katalan Kumpanyası askerleri, 1303 yılının eylül ayında İstanbul'a varmış ve kısa bir süre sonra oradan Anadolu'ya geçmişlerdi. Katalanlar, Erdek'te ilk kez Türklerle karşılaştılar ve o yılın kışını orada geçirdiler. 1304 yılında harekete geçerek Alaşehir yakınlarında birleşmiş Türk kuvvetlerini mağlup ettiler. Ardından Tire'de ve Ania'da karşılaştıkları Türk birliklerine karşı da üstünlük sağlamayı başardılar. Bunun üzerine Türkler, Batı Anadolu'daki bir dağ geçidinde Katalanlara pusu kursalar da bu girişimlerinde başarılı olamadılar. 1304 yılının sonlarında Katalanlar, Doğu Roma İmparatoru tarafından geri çağırıldılar ve boğazı geçerek Gelibolu'ya yerleştiler. 30 Nisan 1305 tarihinde liderleri Roger de Flor'un Edirne'de öldürülmesinden sonra Katalanlarla Romalılar arasında ilişkiler tamemen bozuldu ve bazı Roma yerleşim yerleri yağmalandı. Entença'nın da esir edilmesinden sonra Rocafort'un önderliğindeki Katalanlar, Türklerle yakınlaştılar ve zamanla onlardan kendileri için asker temin ettiler. 1305 yılının Temmuz ayında Katalanlar, Roma ordusunu Apros'ta ağır bir mağlubiyete uğrattılar. Bu mağlubiyet Katalan sorununun uzun süre devam edeceğini Romalılar için herşeyin daha yeni başladığını göstermekteydi.
Özet (Çeviri)
Catalan soldiers, who were unemployed after the Caltabellota Treaty and took action under the leadership of Roger de Flor to enter the service of the Eastern Roman Empire, came to Istanbul in September 1303 and soon passed from there to Anatolia.. Catalans met Turks for the first time in Erdek and spent the winter of that year there. They started to move in 1304 and defeated the united Turkish forces near Alaşehir. Afterwards, they succeeded in gaining an advantage over the Turkish troops they encountered in Tire and Ania. Upon this, although the Turks ambushed the Catalans in a mountain pass in Western Anatolia, they could not succeed in these attempts. In late 1304, the Catalans were recalled by the Eastern Roman Emperor and crossed the strait and settled in Gallipoli. After their leader Roger de Flor was killed in Edirne on April 30, 1305, relations between Catalans and Romans breakdown completely and some Roman settlements were plundered. After Entença was captured, the Catalans led by Rocafort got closer to the Turks and in time, they recruited soldiers from them. In July 1305, the Catalans overwhelmed the Roman army at Apros. This defeat showed that the Catalan problem would continue for a long time and everything had just begun for the Romans.