Kişilerin projektif testlerde kullandığı fiiller ilekendilerini değerlendirme ve ifade etme tarzları arasındaki ilişki
The relationship between the verb use in projective tests and the styles of self-assessment and expression
- Tez No: 674328
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TEVFİKA İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Narsisistik Kişilik Bozukuluğu tanısı almış hastaların nesne ilişkilerini söylemde nasıl inşa ve icra ettiklerini anlamak amaçlanmaktadır. Narsisistik Kişilik Bozukluğu tanısı almış hastaların söylemi, psikanalitik kuram çerçevesinde, konuşmada kullandığı fiiller üzeriden analiz edilmiştir. Psikiyatri servisine başvurmuş ve Narsisistik Kişilik Bozukluğu tanısı almış 7 gönüllü katılımcıyla önce psikanalitik yönelimli yarı yapılandırılmış klinik öngörüşme yapılmıştır. Ardından da katılımcılara projektif testler olan Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Buradaki yanıtlar mikro söylem analizine ve Fransız Okulu'nun içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmada katılımcıların, yanıtlarda kullandığı fiillerin yapısını değiştirerek negatif duygulanım içeren durum veya olaylarla arasına mesafe koyduğu, fiillerin çatılarını değiştirerek eylemin negatif yükünü nesneye yansıttığı, fiillerin aldığı kişi eklerini kullanarak kendi tümgüçlü düşlemlerini söylemde inşa ettiği ve son olarak fiilleri isimleştirerek eylemi, eylemsiz kıldığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand how patients diagnosed with Narcissistic Personality Disorder construct and execute object relationships within discourse. To this end, this study analyzes the discourse of the patients diagnosed with Narcissistic Personality Disorder through their verb use. The study adheres to Psychoanalytic Theory for the analysis. The data of the study was collected from 7 volunteers who applied to the psychiatry service and were diagnosed with Narcissistic Personality Disorder. First, they were applied a psychoanalytically oriented semi-structured clinical pre-interview. Then, the participants took Rorschach Test and Thematic Apperception Test, which are projective tests. Their answers were studied through micro discourse analysis and content analysis of the French School. In the study, it was found that the participants distanced themselves from situations or events with negative affect by changing the structure of the verbs used in their responses. Besides, they were found to project the negative affect of the action to the object by changing the voice of the verbs. Additionally, they constructed their own omnipotent phantasies in the discourse by using the verbal person affixes. Finally, they converted activity to inactivity by de- verbalizing the verbs.