Modifiye –kessler suturasyon tekniği ile 4 merkezi geçişli sutur hattına dik düğümlenen suturasyon tekniğinin biyomekanik karşılaştırılması ve 4 merkezi geçişli sutur hattına dik düğümlenen suturasyon tekniği ile yapılan el verdan zone 2 fleksör tendon yaralanması onarımı sonuçları
  1. Tez No: 674333
  2. Yazar: GÖKAY GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ENGİN ULUSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
El ,insanoğluna iş yapabilme kabiliyeti sağlayan organıdır.Herhangi bir el yaralanması ,sonrasında azami dikkatli ve hassasiyetle yaklaşılması gereken bir tedavi gerektirir.El yaralanmalarının içerisinde özellikle fleksör tendon yaralanmaları sık görülen ,cerrahi tedavi gerektiren ve iyileşme süresi uzun olan yalanmalardır.Fleksör tendonlarda 5 ayrı zone bölgesi bulunmaktadır.Özellikle zone 2 bölgesi tedavisi her açıdan zor olup özellikle cerrahi tamirlerinde son yıllarda ilerleme kaydedilmiştir.En az 4 merkezi geçişli kuvvetli bir onarımın yapılması,gerektiğinde pulley gevşetilmesi ve postoperatif rehabilitasyonunda erken pasif hareketin benimsenmesi bizimde pratikte uyguladığımız gelişmelerdendir.Çalışmamızın amacı , kliniğimize başvuran zone 2 fleksör tendon yaralanmalarını kendi sutur tekniğimiz ile onararak tecrübe ve sonuçlarımızı açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
Hand , the organ that provides human beings with the ability to do work. Any hand injury requires treatment that must then be approached with the utmost care and precision. Among hand injuries, especially flexor tendon injuries are common injuries that require surgical treatment and have a long recovery period. There are 5 separate zone areas in flexor tendons. In particular, zone 2 area treatment is difficult in all aspects, and progress has been made in recent years, especially in surgical repair and rehabilitation. Performing a vigorous repair with at least 4 central passages, pulley loosening when necessary, and adopting early passive motion in postoperative rehabilitation are among the developments as we too have implemented in practice. The aim of our study is to explain our experience and results by repairing zone 2 flexor tendon injuries admitted to our clinic with our own suture technique.