Fleksör tendon onarımında erken aktif rehabilitasyona başlamak için geliştirilen yeni dikiş tekniiklerinin Modifiye Kessler ve Tang yöntemleri ile kıyaslanması
Comparison of two recently developed flexor tendon techniques with Modified Kessler and Tang Techniques to start early active rehabilitation
- Tez No: 281230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF MUHTAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada fleksör tendon onarımı sonrasında erken dönemde rehabilitasyon programına başlanmasına izin vermek üzere geliştirilen iki yeni tendon onarım tekniği halihazırda günlük kullanımda sıkça tercih edilen Modifiye Kessler ve Tang yöntemleri ile histolojik ve biyomekanik yöntemler kullanılarak karşılaştırılmıştır.24 adet Yeni Zelanda türü dişi tavşan altışarlı gruplar halinde dörde bölünmüştür. Tüm tavşanların sağ ön ayaklarındaki 2. ve 3. parmak fleksör tendonları kesilmiş, iki gruba yeni geliştirilen onarım teknikleri ile, diğer iki gruba da Modifiye Kessler ve Tang yöntemleri ile onarım uygulanmıştır. Denekler 3. ve 6. haftalarda feda edilerek tendonları eksize edildi. 3. parmak fleksör tendonları histolojik olarak fibroblast sayısı, kollajen dizilimi, vaskülojenez ve kollajen miktarı açısından değerlendirildi. 2. parmak fleksör tendonları ise biyomekanik olarak 2 mm boşluk oluşumu ve kopma için gereken gerim kuvvetleri açısından değerlendirildi.Histolojik olarak A ve B gruplarındaki kollajen miktarı, kollajen dizilimi ve tendon oluşumunun M ve T gruplarına göre daha oluştuğu gözlemlenmiştir. Fibroblast sayısının ise 3 ve 6. haftalarda anlamlı olarak düşük olduğu görülmüştür. Biyomekanik olarak A Grubundaki deneklerde 6. haftada 2 mm boşluk oluşumu ve kopma için gereken gerim kuvvetlerinin B, M ve T gruplarından anlamlı ölçüde yüksek olduğu gözlenmiştir. Çalışma sonucunda yeni geliştirilen Öztürk File Dikişinin diğer yöntemlere göre erken rehabilitasyona daha uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we compared two newly developed tendon suture methods with widely accepted Modified Kessler and Tang techniques based on histological and biomechanical evalutaion results.24 New Zelland rabbits assigned into four different study groups. There were six rabbits in each group. Second and third flexor digitorum superficialis tendon of right front leg of all rabbits were incised surgically and later tendons were repaired in accordance with the group prothocol. In groups A and B newly designed sutures were tested, while in groups M and T Modified Kessler and Tang techniques were used for comparison purposes. Half of the rabbits in each group were sacrified in third week of treatment, remaining half of the rabbits were sacrified at the sixth weeks of treatment. Third finger flexor tendons were inspected histologically for fibroblast number, collagen ratio, vasculogenesis, collagen orientation. Second finger flexor tendons were used for biomechanical evaluations, namely 2 mm Gap formation and rupture forces.Histologically the tendons in group A and B resulted in better collagen formation and orientation compared to group M and T. Fibroblast numbers were lower than the other groups. Biomechanically tendons in group A has better 2 mm gap formation and rupture forces in 6th week.As a conclusion; group A performed as a more durable repair method and is more suitable for early rehabilitation than all other three techniques.