Atıksulardan amonyum iyonlarının uzaklaştırılması
Removal of amonium ions from waste water
- Tez No: 67434
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN KURAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Zeolit iyon değişimi ve gaz adsorpsiyon özellikleri ile doğal bir mineraldir. Bununla birlikte, sepiyolit çeşitli gazlan adsorb eden bir silikat olarak bilinir. Sepiyolitin katyon - değişim kapasitesi zeoliüerden daha düşüktür. Fakat, yüksek bir adsorpsiyon kapasitesi olan büyük bir yüzey alanına sahiptir. Bu çalışmanın amacı, NH4* iyonları için doğal zeoütler ve sepiyolit rmneralerinin katyon değişim kapasitelerinin bulunmasıdır. Zeolit ve sepiyolitlerde yerdeğiştirmiş NH/ iyonlarının miktarı, başlangıç amonyum derişimlerinin bir fonksiyonu olarak çahşılmıştır. Zeolit ve sepiyolitlerin katyon değişim kapasiteleri Langmuir adsorpsiyon izotermi kullanılarak behrlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER Adsorpsiyon izotermi sepiyolit Amonyum zeolit Langmuir denklemi Katyon değişim kapasitesi(KDK) İyon değişimi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Zeolite is a natural mineral with ion - exchange and gas - adsorption properties. However, sepiolite is known as a silicate which adsorbs various gases. The cation- exchange capacity of sepiolite is lower than those in zeolites. But, it has a great surface area which generates a high adsortion capacity. The objective of this study was to find out the cation - exchange capacities of natural zeolites and sepiolite minerals for NH/ ions. The amount of exchanged NH/ ions in zeolite and sepiolite were studied as a function of the initial ammonium concentrations. The cation - exchange capacities of zeolite and sepiolite was determined using the Langmuir adsorption isotherm. KEYWORDS Adsorption isotherm sepiolite Amonium zeolit Langmuir equation Cation - exchange capacity (CEC) ion exchange