Vakum metalurjisi ile magnezyum üretimi
Magnesium production with vacuum metallurgy
  1. Tez No: 67435
  2. Yazar: ARİF ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Magnezyum, mukavemet/ağırlık oranı alüminyumdan yüksek, genellikle ticari, endüstri yel ve havacılık sanayii olmak üzere yapısal ve yapısal olmayan uygulamalarda geniş çapta kullanım imkanı bulunan bir metaldir. Bilhassa, konstrüktif dizaynlarda ağır parça kullanma zorunluluğu gibi problemleri ortadan kaldırmasının yanı sıra, diğer metallerin korozyondan katodik korunması gibi geniş bir spektrumda kullanımı mümkündür. Bu çalışmada; 900 °C de kalsinasyon işlemi ile karbondioksitinin uçurularak, mağnezyumoksit oranının % 40 mertebelerine çıkarıldığı dolomit minerali kullanılmıştır. Dolomit; işletme güçlükleri olmayan, bol miktarda rezervleri ve açık işletme yöntemiyle kolaylıkla üretilebilir bir mineraldir. Kalsine edilen dolomit mineralinden, vakum altında (20-30 mmHg ), 1200 °C sıcaklıkta ve 4 saat süren işlem sonucu magnezyum metali elde edilmiştir. Yapılan SEM-EDS analizleri sonucu bu metalin % atom olarak, % 99,28 saflıkta olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Magnesium is a metal which is videly applicable in structural and unstructural applications such as trade, industrial and aviation sectors. As its strenght/weight rate is higher than aluminium, it is preferred at constructive designs where heavy metal is to be used while it is also preferable in a wide area where cathodical protection from corrosion is required. In production, dolomite mineral is used where cabondioxide of which is evaporated trough calcination process and magnesium-oxide rate is therefore increased up to 40 %. This type of magnesium production is especially very attractive since mineral dolomite is processed easily and has huge reserves and is produced with open mining. After calcination, dolomite was processed under vacuum (20-30 mmHg ) for 4 hours at 1200 °C and at the end of the process some metal was obtained. The produced metal was analysed by SEM-EDS tecniques and it was found that the metal is 99,28 Mg ( atomic percent).