Riemann yüzeylerinin sınıflandırılması
Classification of riemann surfaces
  1. Tez No: 67433
  2. Yazar: AHMET ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Riemann yüzeylerinin sınıflandırılması ile ilgili olarak hazırlanan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde Riemann yüzeylerinin tanımından ve Riemann yüzeyleri üzerinde analitik ve harmonik fonksiyonlardan bahsedilmiştir. 2. Bölümde örtme yüzeyi kavramı ve Üniversel örtme yüzeyleri açıklanmıştır. Ayrıca manifoldların üçgenlenmesi üzerinde de durulmuştur. 3. ve 4. bölümlerde Riemann yüzeyleri üzerinde diferansiyel formlar tanıtılmış ve yüzey üzerinde singülerliklere sahip harmonik ve analitik diferansiyellerin varlığı gösterilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Riemann yüzeylerinin sınıflandırma teorisine hazırlık amacıyla Genel Üniformizasyon Teoremi ifade ve ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract This study prepared in compliance with classification has been Riemann surfaces, consisting of five sections. The first section covers the basic properties of Riemann surfaces and fonctions on Riemann surfaces. In the second section we examine covering surface and Universal Covering Surface of a Riemann surface. Differantial forms on Riemann surface and the existence theorems for harmonik and analytic differentials are given in the thirt and fourth sections. In the last section of this work, we state and prove the Genral Uniformization Theorem in order to prepared the classification theory of Riemann surfaces.