Boya laserler
Dye lasers
- Tez No: 67436
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SELAMİ KILIÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET Laser (Light Amplification Through Stimulated Emission of Radition) ilk kez 1917'de A.Einstein tarafından teorik olarak ispatlanmış olmasına rağmen laserin keşfi 1960 yılında Amerikan mühendisi T.H.Maiman tarafından yakut kristalinden optiksel frekanslarda gözlemlenmiştir. Son 20 yılda laser tiplerinde ve laser olaylarının elde edildiği materyallerde hızlı bir gelişme olmuştur. Birkaç tane farklı sıvı laseri geliştirilmesine rağmen bunların en önemlisi boya laseridir. Boya laseri önemli bir dalgaboyu aralığı üzerinde ayarlanabilme avantajına sahiptir. Aktif ortam bir çözücü içinde eritilmiş organik bir boyadır. Bir çok organik boyalar aynı zamanda çoğu kez spektrumun görünen bölümünde geniş bir dalgaboyu bölgesini kapsayan etkin lüminesans göstermektedirler. Boya, kısa dalga boylu ışık ile uyarıldığında daha uzun bir dalga boyunda ışık yayar. Bu çalışmada, boya laserlerinin temel prensipleri, çeşitli boya laser sistemleri ve bu alandaki bir dizi ilginç son gelişmeleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The word laser is an acronym for Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Albert Einstein in 1917 showed that the process of stimulated emission must exist. However, American engineer T.H.Maiman in 1960 first achieved laser action at optical frequencies in ruby. The laser types and lasing materials showed a faster developments in the last two decades. Although a number of different liquid lasers have been developed recently, an important one is called a dye laser. It has the advantage of being tuner over a significant wavelength range. The active medium is an organic dye dissolved in a solvent Most of the organic dyes showed an effective luminescence in the visible part of the spectrum over a wide range of wavelengths. When the dye is excited by short wavelength light it emits radiation at a longer wavelength, that is fluoresces. In this study, basic principles of dye lasers and various dye laser systems and a number of interesting recent develop ments have been investigated.