Bireylerde egzersizin sağlıklı olma inancına etkileri ve sağlık anksiyete durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of exercise on the belief of health and health anxiety in individuals
- Tez No: 674356
- Danışmanlar: PROF. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; egzersizin bireylerin sağlıklı olma inancı ve sağlıkları için anksiyete durumları üzerindeki etkisini incelemektir. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, kesitsel bir araştırma olarak planlandı. Araştırmanın evrenini 01 Aralık 2020 - 01 Şubat 2021 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran hastalar oluşturdu. Çalışma; dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 331 sağlıklı gönüllü ile yapıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm kişiler detaylı olarak bilgilendirilerek çalışmanın amacı anlatıldı. Onamları alındıktan sonra her katılımcının sosyodemografik verileri, sağlık durumları tarafımızca hazırlanan Demografik Bilgiler Formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Katılımcıların Egzeriz Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (ESİMÖ), anksiyete varlığını ölçmek için Sağlık Anksiyete ölçeği uygulandı ve kayıt altına alındı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is; to examine the effects of exercise on the beliefs of being healthy and anxiety for their health. Method: This work; It was planned as a single center, cross-sectional study. The universe of the study consisted of the patients who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between December 01, 2020 - February 01, 2021. Work; It was conducted with 331 healthy volunteers who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. All people included in the study were informed in detail and the purpose of the study was explained. After obtaining their consents, the sociodemographic data and health status of each participant were questioned using the Demographic Information Form prepared by us using the face-to-face interview technique. Participants' Exercise Health Belief Model Scale (ESIMÖ) and the Health Anxiety Scale were applied and recorded to measure the presence of anxiety. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis of the data obtained.