Kronik hastalığı olan bireylerde sağlık okuryazarlığının ve sağlık algısının değerlendirilmesi
Evaluation of health literacy and health perception in individuals with chronic diseases
- Tez No: 674357
- Danışmanlar: PROF. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada kronik hastalığı olan bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile sağlık algısı düzeyleri değerlendirilmesi amaçlanmıçtır. Yöntem: Bu çalışma; 01 Aralık 2020 - 01 Şubat 2021 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran kronik hastalığı olan 360 gönüllü ile tek merkezli ve kesitsel bir araştırma olarak planlandı. Katılımcıların sağlık okurayazarlık düzeyleri sağlık okuryazarlığı anket formu ile, sağlık algıları da sağlık algısı anket formu ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm kişiler detaylı olarak bilgilendirilerek çalışmanın amacı anlatıldı. Onamları alındıktan sonra her katılımcının sosyodemografik verileri, sağlık durumları tarafımızca hazırlanan Demografik Bilgiler Formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile sorgulandı ve kayıt altına alındı. Edinilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, it was aimed to evaluate the health literacy levels and health perception levels of individuals with chronic diseases. Method: This work; It was planned as a single-center and cross-sectional study with 360 volunteers with chronic diseases who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between December 01, 2020 - February 01, 2021. The health literacy levels of the participants were evaluated with the health literacy questionnaire form, and their perception of health with the health perception questionnaire form. All people included in the study were informed in detail and the purpose of the study was explained. After obtaining their consent, the sociodemographic data and health conditions of each participant were questioned and recorded using the Demographic Information Form prepared by us using face-to-face interview technique. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis of the data obtained.