Ultrason ile yaş tayini sesamoid ve ulnar kemiğin değerlendirilmesi
Forensic age estimation based on ultrasound, ulna and sesamoid bone evaluation
- Tez No: 674366
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA BÜKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Adli Tıpta yaş tayini ceza veya medeni kanunu ilgilendiren pek çok durumda gerekli olup özellikle gebelik gibi klasik yaş tayini metodlarının yanında radyasyon içermeyen yaş tayini yöntemlerinin kullanılması gereken olgularda sesamoid ve ulnar kemiğin ultrasound ile değerlendirilmesinin Türk çocuklarında uygulanabilirliğinin bilimsel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ulaşılabilen literatürde yaş tayini amacıyla ulna kemiğinin evrelendirilmesi ve ultrasonografik olarak değerlendirilmesine yönelik herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamızda her iki cinsiyete ait ulna ve sesamoid kemiklerin hangi yaşlarda hangi gelişim düzeyinde olduklarının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 2019 yılı mart ayı ile 2020 yılı nisan ayı arasında Düzce Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne çeşitli nedenler ile başvurmuş (ilaç yazdırma, muayene olma vs) 4-21 yaş aralığında 216 gönüllü kişinin (107 kız, 109 erkek) ulna ve 1. Parmak Metakarpofaringeal(MKP) eklem üzerindeki sesamoid kemiğine yönelik ultrasonografik değerlendirme yapılmıştır. Bu amaçla ulna gelişimi tarafımızca 6 evreye ayrılmış ve sesamoid kemiğin ossifiye olup olmadığı değerlendirilmiştir. Kemik gelişimine engel olabilecek nitelikte kronik bir hastalığı olanlar, bakılan bölgede (sol el bileği ve el) kemik kırığı öyküsü olanlar, obezite (kilo persentil değeri 97'nin üzerinde olan olgular) ya da gebelik geçmişi olanlar ve bir yıl veya daha fazla süre ile kronik ilaç kullanımı olan olgular çalışmanın dışında tutulmuştur. Bulgular: Evre 5 ulna epifiz gelişimi 12 yaşın altında hiçbir kız ve erkek cinsiyette görülmedi. Evre 6 ulna epifiz gelişimi ise 15 yaşın altında hiçbir kız ve erkek cinsiyette görülmedi. Ulna epifiz kemiğinin evre iki gelişimi ilk olarak erkeklerde 6,4 yaşında, kızlarda 4,7 yaşında evre 3 ilk olarak erkeklerde 8,2 yaşında kızlarda 7,5 yaşında, evre 4 ilk olarak erkeklerde 9,5 yaşında kızlarda 8,6 yaşında, evre 5 ilk olarak erkeklerde 13,8 yaşında kızlarda 12,0 yaşında evre 6 ilk olarak erkeklerde 17,2 yaşında kızlarda 15,2 yaşında saptandı. Median yaş değerleri ise evre 2 kızlar için 6,9 erkekler için 8,7, evre 3 kızlar için 9,1 erkekler için 10,7, evre 4 kızlar için 11,2 erkekler için 13,4, evre 5 kızlar için 15,4 erkekler için 16,9, evre 6 kızlar için 18,9 erkekler için 19,1 olarak bulundu. Her bir 5 cinsiyet için sesamoid kemik görülen bireylerin %50'sine karşılık gelen yaş değerini saptamak amacıyla uygulanan probit regresyon analizi (p50) sonucu sesamoid kemiğin kızlardaki p50 değeri 10,2 erkeklerde 12,7 saptandı. Bireylerin ulna ve sesamoid kemik incelemeleri tek bir hekim tarafından yapıldı. Ayrıca çalışmadan rasgele seçilen 149 bireyin (%69) ulna ve sesamoid kemik değerlendirmesi ikinci hekim tarafından da yapıldı iki hekim arasında ulna için istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek düzeyde uyum sesamoid için iyi düzeyde uyum saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose Forensic age estimation is necessary in many cases concerning criminal or civil law. Especially in situations that are not suitable for using classical age estimation methods such as pregnancy. For this cases we believe it is necessary to evaluation of sesamoid and ulnar bone by ultrasound. In the available literature, no study was found for ultrasonographic evaluation of the ulna for age determination. In our study, it was aimed to investigate at what ages and developmental levels of ulna and sesamoid bones by using ultrasound. Material method In our study, we evaluated the volunteers between the ages of 4-21 who applied to Düzce University Training and Research Hospital for various reasons between March 2019 and April 2020. Cases with a chronic disease, a history of bone fractures in left wrist, those with a history of obesity (those with a weight percentile value above 97) or a history of pregnancy, and patients with chronic medication use for a year or more were excluded. Evaluation was made on 216 (107 girls, 109 boys) volunteer cases that met the criteria. Ultrasonographic evaluation was performed for the sesamoid bone of the fist Metacarpophalangeal (MKP) joint and distal epiphysis of the ulna. For this purpose we created a classification for ulna development including six stages and determine whether the sesamoid bone is ossified. Findings Development of stage 5 ulna epiphysis was not seen in any female or male gender under 12 years of age. Development of stage 6 ulna was not seen in any female or male gender under the age of 15. Stage 2 was first seen at the age of 6,4 for boys 4,7 for girls stage 3 was first seen at 8,2 years old for boys and 7,5 years old for girls, stage 4 was first seen at 9,5 years old for boys and 8,6 years old for girls, stage 5 was first seen at the age of 13,8 for boys and 12,0 for girls, stage 6 was first seen at the age of 17,2 for boys and 15,2 for boys. Median age values were found to be 6.9 for girls and 8.7 for boys for stage two, 9,1 for girls and 10,7 for boys for stage tree, 11,2 for girls and 13,4 for boys for stage four, 15,4 for girls and 16,9 for boys for stage five, 18,9 for girls and 19,1 for boys for stage six. The P50 value (method of probits) corresponded to the chronological age at which 50% of the population had a visible sesamoid. It was 12.7 years for boys 7 and 10.2 years for girls. Ulna and sesamoid bone examinations of the volunteers were done by a single researcher. In addition, 149 randomly selected individuals (69%) were evaluated for ulna and sesamoid bone by second researcher.