Fazla kilolu ve obez hastalarda hiperinsülineminin makrovasküler ve mikrovasküler etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of macrovascular and microvascular effects of hyperinsulinemia in overweight and obese patients
  1. Tez No: 932987
  2. Yazar: ASLIHAN DİLCİ
  3. Danışmanlar: UZMAN BANU AÇMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Fazla kilolu ve obez hastalarda insülin düzeyi değerlendirilerek prediyabet ve diyabet henüz gelişmeden, hiperinsülinemi durumunun mikro ve makrovasküler etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Pre diyabet ve diyabetes mellitus'un retinopati ve vasküler komplikasyonları olduğunu bilmekteyiz. Bu komplikasyonların henüz hastalıklar gelişmeden insülin düzeyi değerlendirilerek tarama amaçlı tayini söz konusu olup olmadığı araştırılması planlanmıştır. Su ve tuz tutucu özelliği olduğu da bilinen insülinin kandaki yüksekliğinin, koroid tabaka ölçümünde artışa neden olup olmadığı (doku ödemine bağlı) ve bunun retinanın perfüzyonuna etkisinin olup olmadığı değerlendirilmiştir. Ayrıca makrovasküler etkilerini değerlendirmek için karotis arter intima media ve brakial arter kalınlıklarının doppler ultrason yöntemiyle ölçülmesi planlanmıştır. Kronik hiperglisemi ve insülin direncinde damar yapılarında gelişen inflasmasyonun sonucu olarak aterom plaklar birçok hastalığı sebep vermektedir. Bu sayede obez ve kilolu hastalarda hiperinsülineminin vasküler komplikasyonlar ile ilişkisi olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kayseri şehir hastanesi iç hastalıkları ve obezite polikliğinine başvuran obez ve fazla kilolu hastalara hemogram biyokimya (glukoz, insülin, BUN, kreatin, ALT, AST, lipid profili) diyabetes mellitus (DM) taraması için HbA1c, gereklilik halinde oral glukoz tolerans testi (OGTT), deksametazon supresyon testi istenmekte, vücut ölçülerini değerlendirmek amacı ile TANİTA yapılmaktadır. Bu rutin değerlendirmemize ek olarak çalışmamız gereği hastalara, Optik koherans tomografi (OCT) ile hastaların retina değerlendirilmesi, karotis arter ve brakial arter ultrason (USG) ile değerlendirilmesi yapılacaktır. Fazla kilolu olan ve hiperinsülinemi olan 22 hasta kontrol grubu olarak fazla kilolu olan ve hiperinsülinemi olmayan 22 hasta OCT ve karotis brakial USG ile değerlendirilecek. Obez olan ve hiperinsülinemi olan 22 hasta, kontrol grubu olarak obez olan ve hiperinsülinemi olmayan 22 hasta OCT ve karotis ve brakial arter intima media kalınlığı USG ile değerlendirilecek. Optik koherans tomografi, KŞH Göz Kliniği ile değerlendirilecek. Karotis ve brakial arter USG, KŞH radyoloji kliniği ile değerlendirilecektir. Bulgular: Çalışmada, 88 hasta (%83 kadın, %17 erkek) fazla kilolu ve obez normoinsülinemik ile hiperinsülinemik gruplara ayrılarak değerlendirildi. Yaş dağılımları gruplar arasında benzerken, metabolik sendrom kriterlerine göre HDL düşüklüğü (%19.3), 130/85 mmHg üzeri tansiyon (%52.3), 100–125 mg/dL arası açlık glukoz bozukluğu (%8) ve trigliserid yüksekliği (%20.5) saptandı. Metabolik sendrom tanısı %20.5, bel çevresi ile ek bir kriterin birlikte değerlendirilmesi sonucu ise pre-metabolik sendrom tanısı %58 oranında elde edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study was to evaluate insulin levels in overweight and obese patients to investigate the micro- and macrovascular effects of hyperinsulinemia before prediabetes and diabetes mellitus develop. We know that prediabetes and diabetes mellitus have retinopathy and vascular complications. It is planned to investigate whether these complications can be determined for screening purposes by evaluating insulin levels before the diseases develop. We evaluated whether elevated levels of insulin, which is also known to be a water and salt retainer, cause an increase in choroidal layer measurement (due to tissue edema) and whether this has an effect on retinal perfusion. We also planned to measure carotid artery intima-media and brachial artery thicknesses by Doppler ultrasound to evaluate macrovascular effects. In chronic hyperglycemia and insulin resistance, atheroma plaques as a result of inflation in vascular structures cause many diseases. In this way, it was aimed to determine whether hyperinsulinemia is associated with vascular complications in obese and overweight patients. Materials and Methods: Obese and overweight patients admitted to the internal medicine and obesity outpatient clinic of Kayseri City Hospital are asked for hemogram biochemistry (glucose, insulin, BUN, creatine, ALT, AST, lipid profile) HbA1c for diabetes mellitus (DM) screening, oral glucose tolerance test (OGTT), dexamethasone suppression test if necessary, and TANITA is performed to evaluate body measurements. In addition to these routine evaluations, optical coherence tomography (OCT) evaluation of the retina, carotid artery and brachial artery ultrasound (USG) evaluation will be performed. As a control group, 22 patients who are overweight and have hyperinsulinemia will be evaluated with OCT and carotid brachial USG. 22 patients who are obese and have hyperinsulinemia and 22 patients who are obese and do not have hyperinsulinemia as a control group will be evaluated with OCT and carotid and brachial artery intima media thickness USG. Optical coherence tomography will be evaluated with the Ophthalmology Clinic of the CSC. Carotid and brachial artery USG will be evaluated with the radiology clinic of KSH. Results: In the study, 88 patients (83% female, 17% male) were divided into overweight and obese normoinsulinemic and hyperinsulinemic groups. Age distribution was similar between the groups, while low HDL (19.3%), blood pressure over 130/85 mmHg (52.3%), impaired fasting glucose between 100-125 mg/dL (8%) and elevated triglycerides (20.5%) were detected according to metabolic syndrome criteria. Metabolic syndrome was diagnosed in 20.5% and pre-metabolic syndrome was diagnosed in 58% when waist circumference was combined with an additional criterion.