Bir tıp fakültesi hastanesi iç ortam hava kalitesi ve ortamda bulunanlara etkisi
A faculty of medicine hospital indoor air quality and its effect on those in the environment
- Tez No: 674369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ SALTUK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmada Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde iç ortam hava kalitesi parametrelerini ölçmek ve hastane çalışanları ile hasta/hasta yakınlarının iç ortamla ilgili sağlık yakınmalarını tespit etmek amaçlanmıştır. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 28 Şubat – 22 Mart 2021 tarihleri arasında yapılan kesitsel tipteki bu araştırmada, 442 katılımcıya, yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulanmıştır. Hastane iç ortam hava kalitesi için sıcaklık, bağıl nem, hava akım hızı, aydınlık düzeyi, NO, H 2 S, SO 2 , CO, CO 2 gaz ölçümleri yapılarak ölçüm sonuçları standartlara göre değerlendirilmiştir. Verilerin analizleri bilgisayar ortamında IBM SPSS 27.0 programında yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada ölçülen hava sıcaklığı ortalaması 22,81±2,03 °C olarak tespit edildi. Ölçümlerin %80,3'ünün standartlara uygun olduğu belirlendi. Çalışmadaki bağıl nem ölçümlerinin ortancası %20,85 (16,62-29,00) ve tüm ölçümlerin % 22,7'si standartlara uygundu. Ölçümlerin neredeyse tümünde hava akımı hızının standartlara uygun olmadığı belirlendi. Aydınlatma düzeyi ölçümlerinin %81,0'ının standartlara uygun olmadığı belirlendi. İç ortam partiküler madde düzeyi ölçümü ile tüm ortamların ISO 5 sınıfına ait olduğu tespit edildi. İç ortam gaz ölçümleri sonucu hastanede NO, H 2 S, SO 2 gazlarına rastlanmadı. CO gazı hastanenin küçük bir kısmında tespit edildi. CO 2 ölçümlerinin neredeyse tamamı standartlara uygundu. Katılımcıların %53,2'si kadın, %46,8'i erkekti. Katılımcıların hastane iç ortamı ile ilgili en sık görülen yakınmaları yorgunluk, ortam havasından bunalma, uyku hali olarak tespit edildi. Sonuç: İç ortam hava kalitesi parametrelerinden bir kısmının standartlara uymadığı ve buna bağlı katılımcıların sağlık yakınmaları belirlenmiştir. İç ortam hava kalitesi parametreleri düzenli aralıklarla ölçülmeli ve standartlara uygun olması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to measure indoor air quality parameters in Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital and to determine the health complaints of hospital staff and patients/patient relatives related to the indoor environment. Method: In this cross-sectional study conducted in Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital between February 28 - March 22, 2021, a questionnaire was applied to 442 participants by face-to-face interview method. For the indoor air quality of the hospital, temperature, relative humidity, air flow rate, illumination level, NO, H 2 S, SO 2 , CO, CO 2 gas measurements were made and the measurement results were evaluated according to the standards. Analysis of the data was made in computer environment using IBM SPSS 27.0 program. Results: The average air temperature measured in the study was found to be 22.81 ± 2.03 °C. It was determined that 80.3% of the measurements were in accordance with the standards. The median of the humidity measurements in the study was 20.85% (16.62- 29.00) and 22.7% of all measurements were in compliance with the standards. In almost all of the measurements, it was determined that the air flow velocity did not comply with the standards. It was determined that 81.0% of the lighting level measurements did not comply with the standards. With the indoor particulate matter level measurement, it was seen that all environments belong to ISO 5 class. NO, H 2 S, SO 2 gases were not found in the hospital as a result of indoor gas measurements. CO gas was detected in a small part of the hospital. Almost all of the CO 2 measurements were in compliance with the standards. Of all the participants, 53.2% were women and 46.8% were men. The most common complaints of the participants about the internal environment of the hospital were determined as fatigue, exhaustion from the ambient air, and sleepiness. Conclusion: Some of the indoor air quality parameters did not comply with the standards and the health complaints of the participants were determined. Indoor air quality parameters should be measured at regular intervals and necessary arrangements should be made to bring them into compliance with the standards.