Turgut Özal Tıp Merkezi çalışanlarında hasta bina sendromu görülme sıklığı ve etkileyen faktörler
Frequency and affecting factors of sick building syndrome among the workers of Turgut Özal Medical Centre (TÖTM)
  1. Tez No: 306215
  2. Yazar: MÜGE OTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SAVAŞ HACIEVLİYAGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışma, Turgut Özal Tıp Merkezi binasında çalışanlarda HBS semptomlarının, görülme sıklığının ve ilgili olabilecek bazı faktörlerin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır.Materyal-Metod: TÖTM'nin tüm birimlerinde çalışan 2500 kişiden gönüllü olarak 951 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Kişilerin sosyodemografik verilerini ve HBS ile ilgili semptomları ve bazı özellikleri saptamaya yönelik anket uygulandı ve katılımcıların saturasyon ölçümü yapıldı. İkinci aşamada iç hava kalitesini değerlendirmeye yönelik ısı, CO, CO2 ve bağıl nem düzeyleri değerlendirildi.Bulgular: Katılımcıların %62.1'inde HBS tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out among the workers in the building of Turgut Özal Medical Centre in order to determine the frequency of SBS symptoms and some of its related factors which can occur.Material ? Method: In this study, totally 951 volunteers out of 2500 persons who have been working in the whole departments of TÖTM were included. A questionnaire was conducted to state the socio-demographic parameters, the SBS symptoms, and some other characteristics of the persons and additionally the participants? saturation was measured. During the second step, the heat for evaluating the indoor air quality, CO, CO2, and relative humidity rates were reviewed.Findings: SBS was found in 62.1% of the participants.