Yapay açıklıklı radar görüntülerinde nokta saçıcıların analizi ve sar görüntü oluşturmada işaret işleme
Analysis of point scatterers in synthetic aperture radar images and signal processing in sar image generation
- Tez No: 674377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİP GÖKHAN KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Temel radar sistemleri, hedeflerin hareket özelliklerini belirlemek için hedeflerden gelen elektromanyetik dalga yansımalarını kullanır. Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) sistemleri, hedef görüntüleri üretmek için de yansımaları kullanır. SAR, anten açıklığını sentezlemek için radar hareketini kullanarak yeryüzündeki bir alanın görüntüleri veya hedefin yüksek çözünürlüklü görüntülerini üreten bir görüntüleme radar sistemidir. Bu tezde daha hızlı bir zamanda genişletilmiş hedefleri ve nokta hedefleri ele almak için bir SAR modeli ve bazı simüle edilmiş sonuçlar sunulmuştur. Bu tez sentetik açıklık kavramlarını, kullanılan modeli ve bir SAR sisteminin simülasyonunu açıklamaktadır. Radarın çözünürlük hücrelerini kullanarak, hedef bilgilerden ham sinyal verilerini oluşturarak ve ardından ham verileri SAR görüntüsüne dönüştüren sinyal işlemeyi kullanarak modelleme noktası hedeflerinden ve genişletilmiş hedeflerden görüntü üretir. Simülasyon, sentetik açıklık parametrelerinin daha iyi anlaşılması için yapılmıştır ve farklı SAR işaret işleme yöntemleri (Menzil Doppler ve Chirp Ölçekleme) karşılaştırmak için MATLAB'de yapıldı. SAR görüntü kalite ölçütleri tanıtılarak, SAR görüntü kalite analizi yapılarak iki yöntem karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
Basic radar systems use electromagnetic wave reflections from targets to determine the motion characteristics of these targets. Synthetic Aperture Radar (SAR) systems use the reflections to produce target images as well as images of earth surface. SAR is an imaging radar system that produces high-resolution images of a scene or target by using radar motion to synthesize the antenna aperture. A SAR model to handle extended targets and point targets in a faster time is presented, as are some simulated results. This thesis explains synthetic aperture concepts, the model used and a simulation of a SAR system. It runs through modelling point targets as well as extended targets by using the resolution cells of the radar, creating the raw signal data from the target information and then the signal processing that converts the raw data to an SAR image. The simulation was done for a better understanding of synthetic aperture parameters and MATLAB is employed to compare different methods such as Range Doppler and Chirp Scaling. Two methods were compared by introducing SAR image quality criteria and performing SAR image quality analysis.