Kutadgu Bilig'deki çocuk eğitimi düşüncesinin günümüz toplumunda uygulanabilirliği sorunu
The problem of the applicability of the idea about children's education in Kutadgu Bilig
  1. Tez No: 674395
  2. Yazar: MUSTAFA VAHDET SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde eğitim sisteminin nitelikli insanlar yetiştiremediği eleştirileri toplumumuzda yaygın bir şekilde dile getirilmektedir. Nitelikli insan yetiştirmek için eğitim sistemimizin neler yapması gerektiğini düşünürken, akla eski kaynaklarımızın günümüz eğitimine yardımcı olup olamayacağını araştırma fikri geldi. İslâmî Türk Edebiyatının ilk ve önemli eserlerinden Kutadgu Bilig'in eğitimle ilgili başka tezlere de inceleme konusu olduğunu görünce, zihnimizde, bizim de bu kaynağa ulaşıp bu kaynaktaki çocuk eğitimi düşüncesinden günümüz toplumunun eğitimi konusunda yararlanıp yararlanamayacağımızı incelememiz gerektiği düşüncesi doğdu. Kutadgu Bilig'de aklın, bilginin ve eğitimin insan yaşamındaki önemi ve değeri vurgulanarak, çocuğun ve çocuk eğitiminin nasıl olması gerektiğinin misâllerle anlatıldığı görülmektedir. İnsanın hayatta karşılaşabileceği nice durumlar ve sorunlar için Kutadgu Bilig'in, bizlere aydınlatıcı ve yol gösterici bir eser niteliği taşıdığı anlaşılmaktadır. Özellikle de çocuklarımızın terbiyesi (eğitimi) hususunda Kutadgu Bilig'in yüz yıllar öncesinden güncelliğini koruyabilen ve günümüz Türk-İslâm toplumlarının eğitim alanında uygulanabilecek değerli fikirler sunduğu ve yol gösterdiği müşâhede edilmektedir. Bu niteliğiyle Kutadgu Bilig'deki çocuk eğitimi düşüncesinin günümüz toplumunda da uygulanabilirliğinin mümkün olduğu, bu eserdeki eğitimle ilgili düşüncelerin günümüz toplumunda uygulanmasıyla yüksek nitelikli insan yetiştirme konusundaki yaygın şikâyetlerin başarılı bir şekilde giderilebileceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, criticism that the education system cannot raise qualified people is widely voiced in our society. While thinking about what our education system should do to raise qualified people, the idea came to mind to research whether our old resources could help today's education. When we saw that Kutadgu Bilig, one of the first and most important works of Islamic Turkish Literature, was the subject of examination in other theses on education, the idea arose in our minds that we should reach this source and examine whether we can benefit from the idea of child education in the education of today's society. In Kutadgu Bilig, it is seen that the importance and value of the mind, knowledge and education in human life is emphasized and how the education of children and how children should be are explained with examples. It is understood that Kutadgu Bilig is an enlightening and guiding work for many situations and problems that people may encounter in life. Especially regarding the education of our children, it is observed that Kutadgu Bilig has provided valuable ideas and guides that can be kept up-to-date from hundreds of years ago and can be applied in the field of education of today's Turkish-Islamic societies. With this quality, it is predicted that the idea of child education in Kutadgu Bilig is also applicable in today's society, and by applying the ideas about education in this work in today's society, common complaints about raising high-quality people can be successfully eliminated.