Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocukların ebeveynlerinde internet kullanım özellikleri ve dürtüsellik
Attention deficiency hyperactivity disorders, internet usage properties and impulsivness in the parents of children
- Tez No: 674396
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA KARAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) çocukluk çağında en sık görülen nöropsikiyatrik bozukluklardan biridir. Literatürde DEHB tanılı çocuğu olan ebeveynlerde çeşitli psikiyatrik hastalıkların araştırıldığı çok sayıda çalışma olmasına rağmen, dürtüsel davranışlar ve internet kullanım özelliklerinin araştırıldığı çalışmalar nadirdir. Bu çalışmada DEHB tanısı ile takip edilen çocukların ebeveynlerinde dürtüsellik, internet kullanım özellikleri ve bunlar arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışma örneklemi olarak Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇÜTF) Balcalı Hastanesinde Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda DEHB tanılı çocukların ebeveynleri ve kontrol grubu seçilmiştir. 65 DEHB tanılı çocuk ebeveyni ve bu bireylerle yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi değişkenler açısından uyumlu olan, çocuklarında DEHB tanısı olmayan 64 gönüllü ebeveyn çalışmanın örneklem grubunu oluşturacaktır. Her 2 gruba tarafımızca oluşturulan sosyodemografik veri formu ve internet kullanım özellikleri veri formu dolduruldu. Wender Utah Ölçegi, Dürtü Denetim bozukluğu Ölçeği, Barrat Dürtüsellik Ölçeği kısa form, Young İnternet bağımlılığı Ölçeği kısa form, Akıllı Telefon Bağımlılıgı Ölçeği kısa form, İnternet oyun oynama bozukluğu Ölçeği ve Kompulsif Çevrimiçi Satın Alma Ölçeği uygulandı. Bulgular: Çalışmamızda her iki grupta DEHB ve diğer psikiyatrik hastalıkların komorbiditesi açısından fark bulunamamıştır. Her iki grup ölçekler açısından karşılaştırıldığında ise İOOB ölçeğinde DEHB-TÇE grubu ile kontrol grubu arasında Duygudurum düzenleme, Çatışma, Nüks, Çekilme alt grupları ve İOOB toplam skorlarında arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (sırasıyla Duygudurum düzenleme p=0.02; Çatışma p=0.03; Nüks p=0.03; Çekilme p=0.03; Toplam p=0.02). KÇSA puanına göre iki grup arasında anlamlı farklılık vardır (p=0.03).
Özet (Çeviri)
Objective: Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is one of the most common neuropsychiatric disorders in childhood. Although there are many studies in the literature that investigate various psychiatric diseases in parents of children with ADHD, studies investigating impulsive behaviors and internet usage features are rare. In this study, it is aimed to investigate the impulsivity, internet usage features and the relationship between them among parents of children who are followed with the diagnosis of ADHD. Method: The study was carried out at Çukurova University Faculty of Medicine (ÇÜTF) Balcalı Hospital Department of Child Mental Health and Diseases. The study consists of two sample groups: The parents of children diagnosed with ADHD are 65 individuals, and 64 volunteer parents who are compatible with these individuals in terms of age, gender, and educational background, and whose children are not diagnosed with ADHD form the sample groups of the study. In addition to the socio- demographic data form and internet data form created by the authors for the participants, the 'Wender Utah Scale, the Impulse Control Disorder Scale, the Barrat Impulsivity Scale Short Form, the Young Internet Addiction Scale Short Form, the Smart Phone Addiction Scale Short Form, the Internet Game Playing Disorder Scale and the Compulsive Online Shopping Scale was implemented. Results: No difference was found between the two groups in terms of comorbidity of ADHD and other psychiatric diseases. When both groups were compared in terms of scale scores, a statistically significant relationship was found between the parents of children with ADHD group and the control group for mood regulation, conflict, recurrence, withdrawal subgroups and the total scores of Internet Gaming Disorder Scale (IGDS) (respectively; mood regulation p = 0.02; conflict p = 0.03; recurrence p = 0.03; withdrawal p = 0.03; total p = 0.02). Moreover, a significant difference between the two groups with respect to the Compulsive Online Shopping Behavior score (COSB) was found (p = 0.03).