Koroner arter hastalığı ciddiyeti ile kan amino asit düzeyi ilişkisi
The Relationship Between Coronary Artery Disease Severity and Blood Amino Acid Level
- Tez No: 674427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAMAN GÖNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Anjiyografisi yapılmış olan bireylerin Syntax Skoru ile MI açısından yüksek ve düşük riskli olan hastaların LC-MS/MS ile ölçülen kan amino asit düzeylerinin ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Polikliniğe kontrol amaçlı gelen anjiyografi yapılmış koroner arter hastalığı olan bireylerden 5 cc tam kan numunesi 10 dk 5000 rpm'de santrifüj edilip ayrıştırılacak ve -80C de saklanacaktır. Çalışma günü numuneler çözdülerek vorteksle karıştırılarak 50 μl plasma ve 50 μl internal standart üzerine eklenerek 5 sn karıştırılır, üzerine 700 μl Reagent 1 eklenerek, 5 dk 3000 rpm de santrifüj edilmektedir. Süpernatant alınarak insörtlü vial şişelerde 45 farklı amino asit düzeyi 8045 LC-MS/MS cihazı ile çalışıldı. Bulgular: Syntax değeri 22'nin üstünde olan hastalarda glutamik asit, glisin, histidin, ornitin, serin, treonin, serotonin ve aspartat ortalama değeri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek değerde olduğu görüldü (p0,05). Sonuç: Arjinin, aspartat, sitrülin, glutamat, glisin, histidin, ornitin, serin treonin, alfa aminoadipik asit, sarkozin, serotonin amino asitlerinin kan konsantrasyonları koroner arter tıkınıklığı yaygın ve syntax skoru 22'nin üzeri olan akut koroner sendromlu hastalarda, anlamlı düzeyde değişkenlik göstermiştir. Bu çalışmadan elde edilen veriler, akut koroner sendromda koroner tıkanıklığın yaygınlığının tespitinde amino asitlerin de rolü olabileceği tezi hakkında gelecekteki çalışmalara katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the relationship between Syntax Score (SYNergy between PCI with TAXUS and Cardiac Surgery) and blood amino acid levels measured by LC-MS / MS in patients with high and low risk for MI Materials and Methods: 5 cc whole blood sample from patients with coronary artery disease who have undergone angiography will be centrifuged at 5000 rpm for 10 minutes and stored at -80°C. The samples were thawed and mixed with vortex and then 50 μl plasma and 50 μl internal standard were added and mixed for 5 seconds, 700 μl Reagent-1 was added and centrifuged for 5 minutes at 3000 rpm. The supernatant was taken and 45 different amino acid levels were studied in vial with inserts by 8045 LC-MS / MS device. Results: The mean values of glutamic acid, glycine, histidine, ornithine, serine, threonine, serotonin and aspartate were found to be significantly higher in patients with a Syntax value above 22 (p 0.05). Conclusion: Blood concentrations of arginine, aspartate, citrulline, glutamate, glycine, histidine, ornithine, serine threonine, alpha aminoadipic acid, sarcosine, serotonin amino acids were determined significantly variable in patients with acute coronary syndrome which has widespread coronary artery occlusion and syntax score above 22. This study may contribute to future studies on the thesis that amino acids may also play a role in determining the extent of coronary occlusion in acute coronary syndrome.