Exploring perspectives of EFL teachers about professional development
İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimle ilgili görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 674428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, K-12 okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişim faaliyetlerine yönelik algısını araştırmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin mesleki gelişim etkinliklerine katılma motivasyonları, mesleki gelişimleriyle ilgili ihtiyaçları ve mesleki gelişim etkinliklerine katılmalarını engelleyen zorluklar da incelenmiştir. Bu araştırmada veri toplama yöntemi olarak, katılımcıların mesleki gelişim algısının derinlemesine araştırılmasını sağlamak için yarı yapılandırılmış, telefon tabanlı bireysel görüşme benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki farklı okul tip ve düzeylerinde görev yapan 13 İngilizce öğretmeni oluşturmuştur. Mevcut araştırmanın bulguları, öğretmenlerin çoğunun mesleki gelişimi mevcut gelişime ayak uydurmak ve öğrencilerin başarılarını artırmak için kendilerini geliştirmek olarak gördüğünü göstermiştir. Öğretmenlerin mesleki gelişim faaliyetleri ile ilgili tercihleri; diğer öğretmenlerle iş birliği içinde olma ve kendilerini profesyonelce geliştirmek için sosyal medya veya blog tabanlı paylaşım platformlarının kullanımıdır. Mesleki gelişim etkinliklerine katılmak için motivasyon kaynakları olarak öğretmenlerin neredeyse tamamı içsel motivasyonlarını, özellikle öğrencileri için faydalı olmak için kendilerini geliştirmek olarak dile getirdiler. Sonuçlar, öğretmenlerin etkili bir dil öğretimi için öğretim pratiklerine yönelik, pedagojik ve dil yeterlilik ihtiyaçları olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, öğretmenler ağır iş ve müfredat yüklerini mesleki gelişim faaliyetlerine katılmak için bir engel olarak ifade etmişlerdir. Buna ek olarak, öğretmenler MEB ve okul yönetimi tarafından sunulan mesleki gelişim faaliyetlerini etkisiz olarak algıladıkları için, bu faaliyetlere katılma motivasyonlarının olmaması onlar için bir engel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explored the perception of English language teachers serving at K-12 schools towards professional development (PD). Moreover, teachers' motivation in attending PD activities, their needs regarding PD and challenges that hinder their attendance in PD activities were investigated as well. As data collection method, semi-structured, phone-based individual interview was adopted in this research to provide in-depth exploration of the participants perception of PD. The sample of the study was 13 English language teachers serving at different type and level of schools in Turkey. Findings of the current research showed that most of the teachers regarded PD as keeping up with current development and improve themselves to increase pupils' achievement. Teachers' preferences regarding the PD are; collaboration with other teachers and social media or blog-based sharing to improve themselves professionally. As a motivational source to attend PD activities, nearly all of the teachers expressed their intrinsic motivation in terms of improving themselves especially to become beneficial for their students. The results indicated that teachers had instructional, pedagogical and language proficiency needs for an effective language teaching. However, teachers expressed their burden under heavy workload and curriculum as a barrier to attend PD activities. Furthermore, as the teachers perceive the PD activities offered them by MoNE and school administration as ineffective, their lack of motivation to attend the activities serves as a barrier for them.