XX. yüzyılda heykel ve takı tasarımı ilişkisi
The relationship between sculpture and jewelery design in the XX.th century
- Tez No: 674438
- Danışmanlar: DR. MELİHA SÖZERİ ÖZATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Takı Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Heykel ve Takı Tasarımı disiplinleri geçmişten günümüze kadar ilişki içerisinde olmuştur. Bu tez kapsamında, Takı tasarımının heykel alanı ile kurduğu ilişki çerçevesinde, iki disiplini; form, malzeme ve beden kavramı olarak birbirinin ortak özellikleri alınarak incelenmiştir. Tezin tarihsel sınırlandırılması üzerinden bakılacak olursa modernizm, postmodernizm ve çağdaş sanat olarak takı tasarımı ve heykelin 20. Yüzyıl' dan günümüze kadar tarihsel olarak dönüşümü ele alınmıştır. Modernizmin ortaya çıkışı 20. Yüzyıl'da yaşanan değişimler ile birlikte oluşmaya başlamıştır. 20. Yüzyıl ile birlikte toplumsal, ekonomik ve kültürel değişimlerden sanatçılar da etkilenmeye başlamışlardır. Sanatçılar doğayı taklit etmekten vazgeçip doğayı malzeme, form ve biçimsel olarak kendi imgelem görüşleri ile ele almışlardır. Bir başkaldırı olarak Modernizm endüstri döneminden sonra teknolojiye bağlı ilerleme kaydetmiştir. Bu ilerleme ile birlikte hızla gelişen dünyada, sanatçıların üretimlerinde değişime uğramıştır. Bu değişimlerden Heykel ve Takı Tasarımı' da etkilenmiştir. Değişime uğrayan heykel ve Takı Tasarımı disiplinleri arasındaki benzerlik, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte daha fazla artmıştır. Postmodernizm ile, 20. Yüzyıl ikinci yarısında teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanatçılarda farklı arayışlar içerisine girmişlerdir. Sanatçılar eserlerinde hazır nesne kullanımına başlayıp sanat anlayışını farklı bakış açısı ile ele almışlardır. Bu değişimden etkilenen Heykel ve Takı Tasarımı sanatçıları modernizm'in temel ilkelerinin eleştirilmesi sonucunda sanatı ve bireyi birleştirmeyi hedeflemişlerdir. Çağdaş Sanat'ın tarihi belirsiz olmakla birlikte günümüz teknolojik gelişmelerle, çağdaş sanat nedir sorusu ortaya çıkmıştır. Sanatçılar farklı arayışlar içerisinde çalışmalarda yeni düşüncelere, bilime, teknolojiye ve deneysel farklı malzeme ve tekniklere önem vermişlerdir. Çağdaş sanatın günümüzde devam etmesi sanatçıların ve bilim insanlarının etkileşimini arttırmıştır. Eserler modernizm ve postmodernizmden farklı olarak hızlı tüketim nesnesi haline gelmeye başlamıştır. Heykel ve Takı Tasarımı dönemsel geçişlerde birbirilerini malzeme, form ve beden kavramı üzerinden etkileyerek farklı disiplinler arası sanatçıların da üretim yapmasını sağlamışlardır. Takı Tasarımını bir sanat üretimi olarak ele aldığımızda tasarım yaklaşımlarına da baktığımızda Takı Tasarımı üreten heykeltıraşlar ve disiplinlerarası sanatçılarında etkisiyle Takı tasarımı sanat alanında yerini edinmiştir.
Özet (Çeviri)
Sculpture and jewelry design have been related to each other since the early times. Within the scope of this thesis, two disciplines were examined by taking the common features of each other into account in terms of form, material and body concept within the framework of the relationship between jewelry design and sculpture. The historical frame of the thesis is based on modernism, post-modernism, and as contemporary art and historical transformation of jewelry design and sculpture from the 20th century until present. The changes that occurred in the 20th century have lead modernism to emerge. The artists also have been affected by social, economic, and cultural changes. They started not to imitate nature as it is but used nature as part of their imagination in terms of material, form and style. After the industrial era, Modernism, as a rebellion, developed itself depending on the advancements in technology. The production of artists has also changed in this rapidly developing world. Sculpture and jewelry design were affected by these changes as well. The similarity between changing sculpture and jewelry design disciplines has drastically increased with the development in technology. By post-modernism, especially in the second half of the 20th century, artists were in search of different works. They started to use ready-made objects and looked at the understanding of art from a different perspective. The jewelry design and sculpture artists who were affected by this change, as a result of criticism to the principles of modernism, aimed to unite the art and individual. In addition to the uncertainty of contemporary art's history, with today's technological developments, the question ' What is called contemporary art? ' has emerged. The artists have been in search of new thoughts and have given more importance to science, technology, and different experimental materials and technics. The continuity of contemporary art today has lead scientists and artists to interact more. The pieces have become more of fast consumption goods different than modernism and post-modernism. Sculpture and jewelry design, in terms of material, form, and size, have affected one another from time to time which leads to the occurrence of some interdisciplinary works. Handling the jewelry design as art production, especially with the influence of the interdisciplinary artists and the way the sculptors' design jewelry, it can be concluded that Jewelry design has been a part of ' the art field ',