Tip 2 diabetes mellitus hastalarının hedef LDL-kolesterol seviyelerine ulaşma düzeyleri ve tedavi özellikleri
Levels of achieving target LDL-cholesterol levels and treatment characteristics in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 674437
  2. Yazar: SÜLEYMAN SAKARYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Tip 2 diyabetlilerin hedef LDL-K seviyelerine ulaşma düzeylerinin belirlenmesi ve tedavi özellikleri, klinik ve sosyodemografik özellikler ile ilişkisinin incelenmesidir. Yöntem: Kesitsel desende analitik çalışmamıza Tıp Fakültesi Hastanesi'ne son 1 yıl içerisinde başvurmuş ve LDL-K, HDL-K, TG, TK, GFR ve HbA1c laboratuvar sonuçları olan 40-70 yaş arası 220 Tip 2 diyabetli katılmıştır. Veriler sosyodemografik, klinik ve yaşam tarzı özelliklerini içeren anket formu ve lipid düşürücü ilaç kullananlarda MTUÖ-8 uygulanması, hastane kayıtlarının incelenmesi, antropometrik ölçümler ve arteriyel kan basıncı ölçülmesiyle elde edilmiştir. Bulgular: Tip 2 diyabetlilerin %17,7'si hedef LDL-K seviyelerine ulaşmıştı. Erkeklerde, lipid düşürücü ilaç kullananlarda, yüksek risklilerde, LDL-K ve hedef LDL-K değerini bilenlerde hedef LDL-K seviyelerine ulaşanların oranı anlamlı yüksekti. LDL-K hedefine ulaşamayanlarda hazır gıda tüketim sıklığı, ulaşanlarda ise orta şiddette fiziksel egzersiz ve kas güçlendirici direnç egzersizi yapma sıklığı anlamlı yüksekti. Tip 2 diyabetlilerin %92,7'sinin statin ihtiyacı vardı ancak sadece %43,2'si statin kullanıyordu. MTUÖ-8'e göre lipid düşürücü ilaç kullananların %47,4'ü düşük uyum, %22,1'i orta uyum, %30,5'i yüksek uyum göstermekteydi. Yüksek uyum gösterenlerin LDL-K hedefine ulaşma oranları düşük uyum gösterenlere göre anlamlı yüksekti. MTUÖ-8 ölçek puanı ile LDL-K, TG, TK anlamlı negatif korelasyon gösteriyordu. Tip 2 diyabetlilerin LDL-K değerleri ile Hba1c değerleri arasında anlamlı pozitif korelasyon mevcuttu. Sonuç: Çalışmamızda Tip 2 diyabetlilerin büyük çoğunluğu hedef LDL-K değerlerine ulaşamamıştır. Tip 2 diyabetlilerin yarısından azı lipid düşürücü ilaç kullanmaktadır ve lipid düşürücü ilaç kullananların yarısına yakınının ilaç uyumları düşüktür. Hekimlere ve hastalara yönelik lipid düşürücü tedavinin önemini anlatan eğitimler verilmeli ve müdahale çalışmaları yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to determine the level of reaching target LDL-C levels in Type 2 diabetic patients and to examine the relationship with treatment characteristics, clinical and sociodemographic characteristics. Method: 220 Type 2 diabetics between the ages of 40-70, who applied to Faculty of Medicine Hospital within last 1 year and had laboratory results of LDL-C, HDL-C, TG, TK, GFR and HbA1c, participated in our analytical study in cross-sectional design.Data were obtained from a questionnaire containing sociodemographic, clinical and lifestyle characteristics, and MMAS-8 administration in lipid-lowering medication users, examination of hospital records, anthropometric measurements, and measurement of arterial blood pressure. Results: 17.7% of with type 2 diabetes had reached their target LDL-C levels. Rate of who reached target LDL-C levels was significantly higher in men, using lipid-lowering drugs, at high risk, and who knew LDL-C and target LDL-C values. Frequency of ready-to-eat food consumption was significantly higher in those who could not reach LDL-C target, and frequency of moderate physical exercise and muscle-strengthening resistance exercise was significantly higher in who reached LDL-C target. 92.7% of people with type 2 diabetes needed statins, but only 43.2% were using statins. According to MMAS-8, 47.4% of those who used lipid-lowering drugs showed low compliance, 22.1% moderate compliance, and 30.5% high compliance. Rate of achieving LDL-C target of high compliance was significantly higher than with low compliance. There was a significant negative correlation between MMAS-8 scale score and LDL-C, TG, TC.There was a significant positive correlation between LDL-C values and Hba1c values of patients with type 2 diabetes. Conclusion: In our study, majority of patients with Type 2 diabetes could not reach LDL-C values. Less than half of patients with type 2 diabetes use lipid-lowering drugs and nearly half of those using lipid-lowering drugs have low drug adherence.Educations on importance of lipid-lowering therapy for physicians and patients should be given and intervention studies should be conducted.