XX. yüzyıl heykel sanatında figüratif soyutlama
Figurati̇ve absrtaction in the sculpture art of the XX. century
- Tez No: 397684
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada Figüratif Heykel Sanatının XX. yüzyıl başından itibaren günümüze kadar geçirmiş olduğu süreçler ve aşamalar, Modern Heykel Sanatında figüratif soyutlama anlayışında yapıtlar vermiş sanatçıların çalışmalarında, figürün almış olduğu farklı yorumlamalar araştırılmıştır. XX. yüzyıl heykel Sanatında figürün kullanımı ve figürden yola çıkarak soyutlama yapmış olan sanatçıların yapıtları karşılaştırmalı olarak ele alınıp irdelenmiştir. Araştırma beş bölümden oluşmuş ve birinci bölümünde, heykel, figür, soyut ve soyutlamanın tanımlamaları üzerinde durulmuş, ikinci bölümünde ise, tarih öncesi dönemlerden XIX. yüzyıla kadar geçen süreçte, ortaya konulmuş olan figüratif heykellerin tarihi gelişimi de incelenmiştir. Üçüncü bölümde, XX. yüzyıl sonrası figüratif soyutlama anlayışı ile ortaya yapıtlar koymuş olan yabancı sanatçıların çalışmaları ve figüratif soyutlama anlayışındaki çalışma yapan sanatçıların heykel sanatına katkıları, XX. yüzyılda Figüratif Soyutlama Sanatı başlığı altında toplanmıştır. Dördüncü bölümde, araştırma konusunu destekleyen ve Cumhuriyet döneminden günümüze kadar geçen süreçte, figüratif soyutlama anlayışındaki yapıtlar koyan önemli Türk heykel sanatçılarından bazıları ele alınarak, Çağdaş Türk Sanatına katkıları ve eserlerinin açıklamaları yapılmıştır. Son olarak beşinci bölümde ise, figüratif soyutlama anlayışı doğrultusunda ortaya konulan çalışmalarıma yer verilerek, plastik açıdan konuya yaklaşımlar ele alınmıştır. Çağdaşlaşma ve değişim sürecinde etkili olan temel dinamikleri irdeleyen bu çalışmada, sanatın tarihsel süreç içinde yapılanması ve günümüz heykel sanatına etkileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this thesis evoluation, processes and stages of Figurative Sculpture Art of The XX. Century has been studied from begining of that century to the date and different iterpretations of figurein Works of artists who had yield out Works of figurative notion has been searched, comparatively. The study consists of five chapters. Discriptions of sculpture, figure, abstract and abstraction have been insisted on in the first chapter. İn the second chapter, historical development of figurative sculpture has been analyzed from prehistory to the XIX. Century, too. Foreign artisans' opuses and their contributions to the concept of figurative abstraction have been collected under the title of Figurative Abstraction Art in the third chapter. The contributions of The Republican Era Turkish sculpture artisans who studied in the area of figurative concept and their works have been clarified in the forth chapter. At last, in the fifth chapter, my own works which had been performed on the principles of figurative concept have been featured on the approach of plastic view. In this study basic dynamics that played significant roles in the modernization and change process analyzed and structuring of art through the historical process and its effects on the the nowadays' sculpture art has been studied, also.