Moda algısının yönetimi üzerine bir araştırma
A research on the management of fashion perception
- Tez No: 674440
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, moda tüketicilerinin giyim ürünlerine ilişkin algılama düzeylerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Moda algısı yönetimi konusunu kapsayan akademik çalışmaların oldukça sınırlı olması sebebiyle bu araştırmanın literatüre ve ileride yapılacak olan çalışmalara katkı sağlaması bakımından önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırma, örneklem grubu olarak giyim ürünlerini kullanan 570 moda tüketicisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tarama modeli kullanılarak“Moda Algısı Yönetimi Ölçeği”geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek iki bölümden oluşmaktadır. Ölçeğin birinci bölümü katılımcıların kişisel bilgilerini, ikinci bölüm ise likert tipinde hazırlanan görsel, dokunsal, kokusal, tatsal ve işitsel olarak beş faktörü kapsayacak şekilde sorular şeklindedir. Araştırmadaki veriler, kartopu örneklem metoduyla çevrimiçi platform üzerinden katılımcılara ulaşılarak toplanmıştır. Araştırmada geliştirilen ölçeğin güvenirlilik testi, normallik testi ve faktör analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda moda tüketicilerinin giyim ürünlerinden en fazla dokunsal algılama (x̅= 3,95) ardından da görsel algılama (x̅=3,52) faktörlerinden etkilendikleri sonucuna varılmıştır. Kokusal (x̅=3,36) ve işitsel (x̅=3,15) algılama faktörlerinin moda tüketicilerinin üzerindeki etkisinin orta seviyede olduğu tespit edilmiştir. Tatsal algılama (x̅= 2,15) faktörünün ise moda tüketicilerinin üzerinde etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the perception levels of fashion consumers regarding clothing products. Due to the limited number of academic studies on fashion perception management, this research is considered to be important in terms of contributing to the literature and future studies. The research was carried out on 570 fashion consumers using clothing products as a sample group.“Fashion Perception Management Scale”was developed using the survey model. The developed scale consists of two parts.The first part of the scale is the personal information of the participants, and the second part is questions to cover five factors, visual, tactile, olfactory, taste and auditory. The data in the research were collected by reaching the participants via the online platform with the snowball sampling method. Reliability test, normality test and factor analysis of the scale developed in the research were performed. As a result of the research, it was revealed that fashion consumers were are most affected by tactile perception (x̅= 3.95) and visual perception (x̅= 3.52) factors from clothing products. It was determined that the effect of olfactory (x̅=3.36) and auditory (x̅=3.15) perception factors on fashion consumers was moderate. It was concluded that the factor of taste perception (x̅= 2.15) had no effect on fashion consumers.