To observe what is the impact of advertising on men's suit purchasing behaviour: A Case study on aquascutum
Reklamın erkek takım elbise satın alma davranışına etkisi: Aquascutum örneği
  1. Tez No: 803432
  2. Yazar: MURAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. RUTH MURPHY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: London Metropolitan University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma, reklamın erkek takım elbise satın alma davranışı üzerindeki etkisini Aquascutum üzerinde yapılan bir vaka çalışması ve şirket yöneticileri tarafından tanımlanan reklamın etkisi üzerinden değerlendirilmektedir. Bu araştırmada ikincil veriler, alıcının davranışı, tüketici moda perakendeciliği ve İngiltere'nin erkek giyim pazarından oluşan ders kitaplarından, farklı makalelerden ve web sitelerinden alınmıştır. Birincil araştırma için, seçilen takım elbise şirketinin pazarlama departmanı ile reklam stratejilerini ve etkinliğini öğrenmek için derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Aquascutum pazarlama yönetimi bünyesinde üç görüşme yapılmıştır. İlk katılımcı Aquascutum'un pazarlama genel müdürüyken, ikinci katılımcı pazarlama koordinatörü ve üçüncü ve sonuncu katılımcı ise Regent Street Aquasutum mağaza müdürüdür. Güçlü reklam faaliyetlerinin etkisi, yalnızca iç pazarda ünlü olmalarından değil, markalarını küresel olarak da genişletmelerinden görülebilir. Bu nedenle defileler, internet reklamcılığı ve yazılı basın reklamcılığı gibi farklı reklam tekniklerini kullandıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research set out to the impact of advertising on men's suit purchasing behaviour within a case study on Aquascutum and the impact of advertising defined by the managers of the company. In this research the secondary data was taken from the textbooks, different article and web sites which consist on the buyer's behaviour, consumer's fashion retailing and UK's menswear clothing market. For the primary research the in-depth interviews were conducted with the marketing deparment of selected suit company to find out their advertising strategy and its effectiveness. Three interviews have been conducted within the Aquascutum marketing managment. The first respondent was general marketing manager of Aquascutum where as second respondent was marketing coordinator and third and last one was Regent Street Aquasutum store manager. The effect of their strong advertising activities can be seen as they are not only famous in home market but they are extending their brand globally as well. Therefore they are following different techniques of advertising such as fashion shows, internet advertising and print media advertisment.