Yeşil dönüşümcü liderlik ve yeşil öz yeterlilik ilişkisinde, yeşil algılanan örgütsel desteğin aracılık rolü üzerine bir araştırma
A study on the mediating role of green perceived organizational support in the relationship between green transformational leadership and green self-efficacy
- Tez No: 861562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, yöneticilerin yeşil dönüşümcü liderliği ile çalışanların yeşil öz yeterlilik inançları arasındaki ilişkide yeşil algılanan örgütsel desteğin aracılık rolünün var olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla geliştirilen araştırma modelini test etmek için tekstil sektörü çalışanlarından anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Tekstil endüstrisi hızlı ve ucuz üretim yapan bir sektör olmakla beraber aşırı tüketim ve hızla değişen moda akımlarının bir sonucu olarak çevreye en çok zarar veren ikinci sektördür. Bu nedenle, tekstil sektörü çalışanları araştırma nesnesi olarak seçilmiştir. İstanbul Sanayi Odası'na kayıtlı ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standardı belgesine sahip olan tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde istihdam edilen 274 kişiden Google Form üzerinden veriler toplanmıştır. Toplanan veriler Smart PLS 4 analiz programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, yöneticilerin yeşil dönüşümcü liderliğinin, çalışanların yeşil öz yeterlilik inancını artırdığı sonucuna varılmıştır. Benzer şekilde, yöneticilerin yeşil dönüşümcü liderliğinin, çalışanların yeşil algılanan örgütsel destek algısını artırdığı tespit edilmiştir. Yine analiz sonucunda, çalışanların yeşil örgütsel destek algısının, çalışanların yeşil öz yeterlilik inancını artırdığı görülmüştür. Son olarak analiz sonucunda, yöneticilerin yeşil dönüşümücü liderliği ile çalışanların yeşil öz yeterlilik inancı arasındaki ilişkide yeşil algılanan örgütsel desteğin tamamlayıcı kısmi aracı değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, çalışanların yeşil öz yeterlilik inancının artırılmasında yöneticilerin yeşil dönüşümcü liderliğini ve yeşil algılanan örgütsel desteğin önemini ortaya koyarak, literatüre ve pratiğe katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine whether green perceived organizational support has a mediating role in the relationship between managers' green transformational leadership and employees' green self-efficacy beliefs. To test the research model developed for this purpose, data was collected from textile industry employees by survey method. Although the textile industry is a sector that produces fast and cheap production, it is the second most damaging sector to the environment as a result of excessive consumption and rapidly changing fashion trends. For this reason, textile industry employees were chosen as the research object. Data was collected via Google Form from 274 people employed in businesses operating in the textile industry that are registered with the Istanbul Chamber of Industry and have the ISO 14001 Environmental Management System Standard certificate. The collected data were analyzed with the Smart PLS 4 analysis program. As a result of the analysis, it was concluded that managers' green transformational leadership increased employees' green self-efficacy belief. Similarly, it was found that managers' green transformational leadership increased employees' perception of green perceived organizational support. Again, as a result of the analysis, it was seen that employees' perception of green organizational support increased employees' green self-efficacy belief. Finally, as a result of the analysis, it was concluded that green perceived organizational support was a complementary partial mediator variable in the relationship between managers' green transformational leadership and employees' green self-efficacy belief. This study contributes to the literature and practice by revealing the importance of managers' green transformational leadership and green perceived organizational support in increasing employees' green self-efficacy beliefs.