Sade karbonlu çeliklerin mekanik özellikleri ve sertlikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
- Tez No: 67445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Çelikler gibi kristal yapıya sahip malzemelerde iz oluşturularak ölçülen sertlik değerleri ile çekme eğrisinin kalıcı şekil değiştirme bölgesindeki gerçek genleme değerleri arasında Pm= C. f( er ) şeklinde bir ilişki vardır.Bu araştırmada Meyer sertliği (Pja= 4. F / jt »d2) ve Meyer bağıntısı ( F = a.dm) ile Ludvvik-Holloman eşitliği ( o - K. b" ) kullanılarak bu ilişki araştırılmıştır.Bu bağlamda 14 adet çelik malzemeden alınan numunelere çekme ve sertlik deneyleri uygulanmış,çekme deneyleri sabit hızda ;sertlik deneyleri ise küresel uç kullanılarak Meyer sertlik yöntemine göre yapılmıştır.Deney sonuçlarının değerlendirilmesinde sertlik ve mekanik özelikler arasındaki ilişki ;C = C0. ( d / D )q ve e = kK. d / D denklemleri temel alındığından,bu denklemlerdeki Cö, kR ve q sabitleri belirlenerek kurulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler :Serlik, iz oluşturma fMeyer bağıntısı,Ludvvik-Holloman eşitliği
Özet (Çeviri)
SUMMARY In materials.like steels.having crystal structure, between the hardness values which is measured by making indetalion and the true strain values in the reagion of plastic deformation of the tension test, there is a relationship like Pm- C * f( Sr ).In tihs research, being used the Meyer hardness (Pm= 4. F / n »(F), the Meyer equation and the Ludwik -Holloman equation ( a = K. s'1 ) this relation was searchedln this context, The tension and hardness tests were applied to the samples derived from the 14 different kind of steel materials. The tension tests were carried out in a constant rate and the hardness tests were done according to the Meyer hardness method.In the evaluation of the test results, the relationship between hardness and mechanical properties were tried to be established ; being determined the constants of C0, kR and q as a result of being taken the equations of C - Co. ( d / D )q and e = kR. d / D as the basis. The key words : Hardness, indentation, Meyer Relationship, Ludwik - Holloman equation.