Şlempe arıtım tesisi atığı kondensatın özütleme yöntemi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 67444
  2. Yazar: UĞUR SELENGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ERCENGİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Eskişehir Alkol Fabrikası atığı olan şlempeden yan ürün olarak konsantre şlem- pe ve K2S04 gübresinin elde edildiği şlempe arıtım tesisinin tek atığı kondensattır. Kondensatın organik madde içeriği alıcı ortama verilemeyecek kadar yüksektir. Bu çalışmada kondensat içinde bulunduğu belirlenen organik bileşenlerden asetik asidin sıvı özütleme yöntemi ile ayrılması amaçlanmıştır. Deneysel çalışmalarda çözücü olarak n-hekzan, dietil eter ve etil asetat kullanılmıştır. Özütleme sistemi olarak; tek kademe özütlemesi ve çok kademeli özütleme uygulanmıştır. Ayrıca özütleme işlemi sonucunda oluşan atığın KOI ve BOl değeri ölçülerek özütleme işleminin çevre kirliliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kondensat içindeki asetik asidi özütleyebilmek için en uygun yöntemin etil asetat çözücüsü ile tek kademe özütlemesi olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak bu özütleme işlemi sonucunda oluşacak atığın KOÎ ve BOl değerlerinin, kondensatın KOI ve BOl değerlerinden ve sınır değerlerden oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler Şlempe Melas Kondensat Asetik asit Sıvı özütleme Çok bileşenli sistemler Ayırma işlemleri
Özet (Çeviri)
Eskişehir Alcohol Factory is treating vinasse to obtain K2S04 as a fertilizer and concentrated vinasse as a by-product. The only waste leaving the treatment facilities is the condensate. Organic matter content of condensate is still high to discharge into receiving water. In this study, acetic acid which is found in condensate, was aimed to separate by liquid-liquid extraction. n-Hexane, diethyl ether and ethyl acetate have been used as solvents. Single stage extraction and multistage extraction were applied as extraction systems. In addition, COD and BOD values of arising waste were measured and effect of extraction on the pollution was investigated.. According to results, the most convenient method for extracting the acetic acid is single stage extraction using ethyl acetate as a solvent. But COD and BOD values of arising waste from extraction process are higher than COD and BOD of condensate and limit values.Keywords Vinasse Molasses Condensate Acetic acid Liquid extraction Multicomponent systems Separation processes