Hadde merdaneleri dökümü
The Cast of rolling mill rolls
  1. Tez No: 67446
  2. Yazar: TANER TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada hadde merdaneleri dökümünde gerekli koşullar; döküm için gerekli aparatların hazırlanması, kalıplama ve döküm aşamalarıyla gerçekleştirilerek deneysel olarak irdelenmiştir. Deneysel çalışmalarda, durağan kalıba döküm yöntemi kullanılarak, dökme demir“FINISH”merdanesi dökülmüş ve“chill”derinliği elde edilmeye çalışılmıştır. Kokil kalıp, alt derece, üst derece basit aparatlarla yapılmıştır. Tüm koşullar } denetlenerek ve kontrol altında tutularak standart bir merdane dökümü yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda yukarıda belirtilen faktörlerin ortak kontrolü ile merdanelerden istenilen özelliklerin elde edilebileceği ve Türkiye' de yeterince yapılamayan hadde merdanesi üretiminin yayılabileceği, küçük sanayi işletmelerinde de üretilebileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study are examined that necessary conditions for the rolling mills which include preparation of the necessary equipment for casting, to mold and cast stages. In experimental studies, with stable mold proses, iron“FINISH”roll was casted and depth of chill was acquired. Metal mold, sup degree was made with simple apparatus. Standart rolling mill was casted with control of all conditions. As a consequence of this study, it was observed that flourishing the production of rolling mills, which is an unproductive sector in Turkey, could be possible and that this production can be carried out by micro scale industrial establishments.