Birden fazla montaj bandı ve ürün çeşidi olan işletmelerde bilgisayar destekli üretim programı ve çizelgeleme sistemi tasarımı
The Design of computer aided master production scheduling system and an application
- Tez No: 67450
- Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Sanayiide verimliliğin artması, işgücü, malzeme, makina ve teçhizat gibi üretim faktörlerinin en uygun biçimde kullanılması ile gerçekleştirilebilmektedir. Kaynakların en verimli biçimde kullanılmaları için de üretimin planlanması ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla gerçekleştirilen faaliyetlerden birisi üretim programının hazırlanmasıdır. Üretim sistemlerinin yapısına bağlı olarak şekillenen üretim programından hareketle diğer planlama faaliyetleri yürütülür. Bu çalışmada, öncelikle üretim sistemleri incelenmiş, kesikli seri üretim sistemleri ve ilişkili olarak montaj hatlarını kullanan işletmelerde üretim programının hazırlanması ve uzantısında montaj hatları iş yüklemesi ve üretim sıralaması konulan üzerinde durulmuştur. Bir buzdolabı fabrikasında yapılan uygulamada ise, işletmeye yönelik bilgisayar destekli üretim programı ve çizelgeleme sistemi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla öncelikle, ele alınan sistemdeki mevcut bilgiler için bir veri tabanı oluşturulmuştur. Devamında da bu bilgileri işleyerek üretim programını hazırlayacak, doğrusal karar modelleri yardımıyla montaj hatları iş yüklemesini gerçekleştirecek ve üretim sıralaması eylemlerini yerine getirecek bir yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The productivity in industry can be increased by using the production factors such as workforce, material, machine and tools properly. To do this, the production should be planned and controlled. One of the operations for this goal is to constitute the master production schedule. Other planning operations can be performed by using the master production schedule formed by taking into consideration the type of its production system. In this study, initially, the production systems are analyzed, then the constitution of the master production schedule, workloading and scheduling in assembly lines are elucidated for the companies having discrete mass production systems and assembly lines. The applied study is directed to design a computer aided master production scheduling system in a refrigerator plant. Initially, a database is built for the available data in the current system, then a software which is to be used to constitute the master production schedule, perform the operations such as workloading and scheduling in assembly lines of the company, is built