Haftalık ders programlarının iki kademeli ve katılımcı bir yaklaşımla hazırlanması
Solwing wekly course assigment problem by using a two-step approach
- Tez No: 67451
- Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Ders programı hazırlama problemi; büyük boyutu, güncel olması ve değişken yapısı nedenleriyle araştırmacılarda sürekli ilgi uyandırmaktadır. Şimdiye kadar okulun ve eğitim sisteminin yapısına bağlı olarak çok farklı biçimlerde ele alınmıştır. Bu nedenle geliştirilen çözüm yaklaşımları da farklılık göstermektedir ve her sistem için kullanılabilecek genel bir çözüm yöntemine rastlanamamaktadır. Problem tüm bileşenlerini dikkate alarak modellendiğinde ise boyutları çok hızlı bir biçimde artmakta bu da bilinen yazılımlarla çözümünü güçleştirmektedir. Yanısıra son gelişmeler karar problemlerinde katılımcı bir yaklaşıma olan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Katılımcıların özel tutum ve eğilimlerini dikkate almanın örgütsel performansı arttırdığı inancı güçlenmiştir. Bu çalışmada yukarıda değinilen bütün bu gerekçeler doğrultusunda, haftalık ders programı hazırlama probleminin çözümü için iki kademeli bir yaklaşım geliştirilmiştir. İlk kademede pedagojik faktörleri de gözönünde bulundurarak ders-gün- saat ataması, ikinci kademede ise ilk kademenin sonuçlarını kullanarak öğretici-ders ataması yapılmaktadır. Bu yaklaşım bir orta dereceli eğitim-öğretim kurumunda uygulanmış ve kabul edilebilirliği, hali hazırda kullanılan programlardan daha yüksek programlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The course assignment problem is of interest mainly due to its large size, complex requirements and varied nature. A huge variety of problems depend on the types of schools and educational systems has been described up to now ; therefore, many different approaches for solving these types of problems have been proposed. However there is not a universal timetabling model which could be applied everywhere. When the problem is modeled by considering all its components, its size increases drastically. Besides, recent developments have shown that there is a need for an approach being able to consider participants' needs and expectations. Considering these factors may affect the overall performance of the system. In this study, based on the reasons explained above a sequential approach to solve course-time slot assignment and course-instructor assignment problems has been developed then the approach has been applied to a course assignment problem of an high school. Currently used and developed programs were compared. Results showed that the more acceptable programs can be obtained by using the developed approach.