Yoğunluk fonksiyonel teorisi kullanılarak pirimidin türevi bakır (II) kompleksinin moleküler yapı incelemesi
Molecular structure investigations of pyrimidine derivative copper (II) complex by density functional theory
- Tez No: 674502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Pirimidin ve onların türevleri bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Diğer yandan pirimidin türevi Schiff bazı ligandları ve onların kompleksleri sıtma, bakteri, tümör ve virüs karşıtı aktiviteler içeren biyolojik aktivitelerde yaygın bir şekilde araştırılmaktadır. Schiff bazları içeren azot (N) vericileri büyük bağlanmalarla metal iyonlar ile kompleksler oluşturur. Bu sebeple bu kompleksler yüksek kararlılığa sahiptir. Çeşitli oksitlenme aşamalarındaki yüksek kararlı komplekslerin çok geniş bir uygulama alanı vardır. Ligand örnekleri ve onların metal kompleksleri tersine çevrilebilir bağlanma gibi ilginç ve önemli özelliklerinden dolayı araştırılmaktadır ve onlar organik bileşiklerin oksitlenmesi ve elektrokimyasal indirgeme reaksiyonları için katalizlerde yaygın bir şekilde kullanılır. Bu çalışmada, C52H40CuN6O10 kimyasal formülü ile verilen N-amino pirimidin salisil aldiminato bakır (II) kompleks bileşiğinin moleküler geometrisi, bağ uzunluk, açı ve torsiyon açı parametreleri Gaussian 09 yazılımı kullanılarak hesaplanmış ve yapı DFT/B3LYP ve B3PW91 yöntemi ile LanL2DZ baz setleri kullanılarak optimize edilmiştir. Bu iki baz seti kendi aralarında karşılaştırılmış ve uyumluluk parametreleri tespit edilmiştir. FT-IR spektrumu teorik olarak Gaussian 09 programında hesaplanmış ve deneysel spektrum veriler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pyrimidine and their derivatives are used for treatment of bacterial, viral and fungal infections. On the other hand, pyrimidine derived Schiff base ligands and their complexes have been extensively investigated in recent years biological activities, including antimalarial, antibacterial, antitumor, antiviral activities etc. Nitrogen (N) donor containing Schiff bases form complexes with metal ions by binding great. Therefore, these complexes have high stability. The high stable complexes in varied oxidation states increased a wide range of application. This type of ligands and their metal complexes have been searched because of their interesting and important features such as their capability to reversibly bind oxygen and they are commonly used in catalyzes for oxygenation and oxidation of organic compounds and electrochemical reduction reactions. In this work, the molecular geometry, bond lengths, bond angles and torsion angles of C52H40CuN6O10 compound has calculated by using Gaussian 09 software and structure has optimized by using DFT/B3LYP and B3PW91 method with the LanL2DZ basis sets in ground state. This base sets have been compared with each other. FT-IR spectra has been calculated via Gaussian 09 software and compared with experimental IRspectral data