Bilgisayar kontrollu cam kesme tezgahı
PC controlled glass cutting machine
- Tez No: 67452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH FADIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu projede, yüksek lisans tezi olarak bilgisayar kontrollü cam kesme tezgahı tasarımı yapılmıştır. Çalışmalar model tezgah üzerinde denenmiştir. Adından da anlaşıldığı gibi tezgah bir bilgisayar tarafından açık döngü kontrol edilerek cam kesme işini yerine getirir. Tezgah yapı olarak üç ana bölümden oluşur, gövde, köprü ve kafa. Köprü, gövde üzerinde kesim tablasının x ekseni boyunca uzanır ve gövde üzerindeki sabit adım motoru tarafından y ekseni doğrultusunda ileri - geri tahrik edilir. Kafa da köprü üzerindeki adım motoru tarafından köprü boyunca ileri - geri tahrik edilir. Dolayısıyla kafa dediğimiz kesme işlemini yapan kısım, birbirine dik x ve y doğrultularında hareket edebilmektedir. Bu hareketler hassas kontrol imkanı veren iki adım motoru tarafından sağlanmıştır. Motorların bilgisayar tarafından kontrolü için gerekli dijital sinyaller 8255 temelli 48 kanallı I/O kartı tarafından sağlanmıştır. Tasarlanan sürücü kartlar yardımıyla da motorlar istenen şekilde kontrol edilmiştir. Pascal programlama diliyle geliştirilen bir yazılım ile tezgahta, paremetrik olarak, daire, elips, dikdörtgen ve çokgen gibi bazı kapalı geometrik şekillerin kesim hareketleri yaptırılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this master of science dissertation project, we designed PC controlled glass cutting machine. Our open-looped PC controlled machine model represents the cutting process by the marking the plane. The machine has three main parts : frame, bridge and marking head. The bridge supported by the body, along all the x-axis of cutting table and driven forward and backward along the y-axis by the stepping motor fixed on the frame. The head is placed on the bridge and moves along the bridge forward and backward forming x-axis movements, controlled by the another stepping motor on the bridge. As a result the marker point on the head can be reach all the points on the marking plane by two perpendicular x and y direction movements. Two high resolution stepping motors are used to control these movements. Communication between the PC and machine handled by digital signals and a 48 channel 8255 processor based l\0 board is used as an interface unit. The electronic boards we designed successfully handled all the sensitive driving functions as desired. The machine is able to marking of parametric closed geometric shapes as rectangle, circle, ellipsoids and polygons by the software developed with Pascal programming language working on 8086 / 8088 compatible processors and MS- DOS operating system.