Influenza aşısı hakkında ebeveynlerin bilgi durumu ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the parents' knowledge status and attitudes about influenza vaccine
  1. Tez No: 674533
  2. Yazar: SİNAN KİLİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnfluenza temel olarak solunum yolları tutulumu yapan çoğunlukla Tip A ve Tip B influenza virüsleri kaynaklı olarak ortaya çıkan akut sistemik bir hastalıktır. Kendi kendini sınırlayabilen hafif hastalık tablosundan ölümle komplike olabilen ciddi enfeksiyon tablosuna kadar geniş bir yelpazede seyir göstermektedir. İnfluenzanın klinik seyri çocuklarda erişkin ile benzer şekilde ilerlese de 5 yaş altı ve kronik hastalık sahibi pediyatrikpopülasyonda ciddi mortalite ve morbiditesi olduğu bilinmektedir. Pediyatrikpopülasyonuninfluenzanın toplumsal yayılımında ciddi rol alması oldukça önemlidir. İnfluenza aşıları insanlara influenzaenfeksiyonu ve komplikasyonları açısından koruma sağlaması amacıyla oluşturulmuştur. İnfluenza aşısı diğer yaş dönemlerinde olduğu gibi çoçuklarda da hastane başvurularını, hastane yatışlarını, komplikasyonları ve ölümleri azaltmaktadır. İnfluenza aşısının çocuk hastalardaki uygulama durumu ise ebeveynlerinin sorumluluğunda gerçekleşmektedir. Bu çalışma ile ebeveynlerin influenza ve influenza aşısı hakkındaki tutum, davranış ve bilgi durumu değerlendirmesi yapılmıştır. Hastanemize başvurusu bulunan 350 çocuk hastanın ebeveynleri ile yapılan anketler çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Oluşturulan anketler çocukların anne veya babasına uygulanmış, bu anketlerle çocuklara dair influenza aşı olma durumları, sosyodemografik veriler ve ebeveynlere dair bilgi düzeyleri, aşı yaptırmada etkilenme durumları, sosyodemografik veriler sorgulamaları yapılmıştır. Örneklemin %12,6'sına influenza aşısı yapılmış olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerin %60,3'ü bilgisi olmaması sebebi ile aşıyı uygulatmadığını belirtmiştir. İnfluenza aşısı hakkında bilgilendirilen ebeveynlerin bilgilendirilmeyen ebeveynlere göre çocuğuna influenza aşısı uygulatma oranı daha yüksektir (p=0,000; χ2=59,705). İnfluenza aşısı yaptırma açısından aşı bilgisi alınan yer, ebeveyn yaşı ve annenin eğitim seviyesi etkileyici değişkenler olarak belirlenmiştir (sırasıyla p=0,008; p=0,046; p=0,000). Çalışmamız verileri; ülkemiz pediyatrikpopülasyonundainfluenza aşısı uygulanma oranının düşüklüğünü, influenza aşısı uygulaması açısından ebeveyn eğitimlerinin önemini ve sağlık sisteminin bu konuya eğilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Influenza is an acutesystemicdisordermostlycausedbyType A andType B influenzavirusesthatmainlyinvolvetherespiratorytract. Theclinicalcourse of theinfluenza has widespectrumfrom self-limitingmilddiseaseto severe infectionthat can be complicatedbythedeath. Althoughtheclinicalcourse of influenzaprogresses in childrensimilartoadults, it is knownthat it has seriousmortalityandmorbidity in thepediatricpopulationwithchronicdiseasesandunder 5 years of age. Thepediatricpopulationplays a serious role in thetransmission of influenza in thecommunity. Influenzavaccineshavebeencreatedtoprotectpeoplefrominfluenzainfectionandcomplications. Influenzavaccinereduceshospitalvisits, hospitalizations, complicationsanddeaths in children as in otherageperiods. Theadministration of influenzavaccine in pediatricpatients is undertheresponsibility of theirparents. Withthisstudy, theattitudes, behaviorsandknowledge of parentsaboutinfluenzaandinfluenzavaccinewereevaluated. Thesurveysconductedwiththeparents of 350 childrenwhoappliedtoourhospitalconstitutethesample of ourstudy. Thequestionnaireswereappliedtothechildren'sfatherormother. Withthesequestionnaireschildren'sstatus of influenzavaccination, children'ssociodemographicdata, parent'ssociodemographic data, parents' knowledgeandtheinfluencers of parents in terms of vaccinationwerequestioned. Itwasfoundthat 12,6% of thesample had influenzavaccine. 60,3% of theparentsstatedthattheydid not administerthevaccineduetotheirlack of knowledge. Parentswhoareinformedaboutvaccinationhave a higher rate of administeringvaccinetotheirchildrenthanparentswhoare not informed (p=0,000; χ2=59,705). Interms of influenzavaccination, theplacewhereinformationwasobtained, theage of theparentandtheeducationlevel of themotheraredetermined as influencingparameters (respectively p=0,008; p=0,046; p=0,000). Ourresultsrevealthelow rate of influenzavaccinationadministration in pediatricpopulation of ourcountry, theimportance of parenttraining in terms of influenzaandtheneedforthehealthcaresystemtofocus on thisissue.