Minosiklinin penisilin ile oluşturulan epileptiform aktivite üzerine etkisi
Effect of minocycline on penicillin induced epileptiform activity
  1. Tez No: 674534
  2. Yazar: SİNEM TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giriş ve Amaç: Epilepsi, tekrarlayan nöbetler ile karakterize nörolojik bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı penisilinle oluşturulan epileptiform aktivite ile doku ve plazma TAS, TOS değerleri üzerine minosiklinin etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Deneylerde 60 adet Albino Wistar cinsi erkek sıçan kullanıldı. Üretan ile anesteziye alınan sıçanların kafatasına elektrofizyolojik kayıtlar için elektrotlar yerleştirildi. 500 IU penisilin-G (intrakortikal) uygulanarak epilepsi oluşturuldu. Epileptik aktivite oluştuktan 30 dakika sonra (25, 50, 100, 200 μg, i.s.v.) minosiklin verildi ve elektrofizyolojk kayıtlar alınarak analiz yapıldı. Sıçanlardan kan örneği alınıp beyin dokuları çıkarıldı. Plazma, sağ hemisfer, sol hemisfer, serebellum ve beyin sapında toplam oksidan ve antioksidan kapasite ölçümleri yapıldı. İstatistiksel değerlendirmelerde SPSS programı kullanıldı. Bulgular: Minosiklin (100 μg) penisilinle oluşturulan epileptiform aktiviteyi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalttı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Epilepsy is a neurological disorder characterized by recurrent seizures. The objective of this study is to investigate the effect of minocycline on tissue and plasma TAS and TOS values with epileptiform activity induced by penicillin. Material and Method: Albino Wistar male rats (60) were used in the study. Electrodes were placed in the skulls of rats for electrophysiological recordings. Epilepsy was induced by applying 500 IU penicillin-G (intracortical). Thirty minutes after epileptic activity occurred, minocycline was administered at doses (25, 50, 100, 200 μg, icv) determined according to the groups. Electrophysiological recordings were made and analyzed with LabChart software. Blood samples were taken from the rats, and the brain tissues were removed. Total oxidant and antioxidant capacities were measured in plasma, right hemisphere, left hemisphere, cerebellum, and brainstem. Statistical evaluations were conducted using SPSS software . Results: Minocycline (100 μg) decreased the epileptiform activity induced by penicillin at a statistically significant level (p 0.05).