Dinamik tabanlı kampüs bilgi sistemi tasarımı: Erciyes Üniversitesi merkez kampüs örneği
Desing of dynamic based campus information system: The case of Erciyes University central campus
- Tez No: 674545
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN EYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), teknoloji ile beraber hem teknik olarak gelişmekte hem de değişik disiplinlerde kullanımı yaygınlaşmaktadır. CBS bugün hayatımızın birçok alanında yer almaktadır. Bu alanların başında konumsal bilginin yoğun olarak kullanıldığı üniversiteler gelmektedir. Üniversitelerin çağdaş yönetim anlayışında hizmet verebilmeleri için, bilgi teknolojisine dayalı kampüs bilgi sistemi oluşturmaları oldukça önemlidir. Ancak oluşturulan kampüs bilgi sistemleri uygulamaları genellikle statik yapıda mevcut konumsal bilgilerin sorgulama ve analiz işlemlerini kapsayan tasarımlardan oluşmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte nesnelerin interneti (IoT) gibi yeni kavramlar ortaya çıkmıştır. IoT ve CBS'nin bir araya kullanılması teknolojik gelişime paralel olarak dinamik tabanlı kampüs bilgi sistemi kavramı ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında, Erciyes Üniversitesi merkez kampüsü için ArcGIS ortamında hazırlanmış statik tabanlı kampüs bilgi sistemi geliştirilerek, kampüs içerisinde belirlenen yerlere değişik amaçları içeren internet tabanlı sensörler yerleştirilmiştir. Sensörlerden anlık olarak alınan bilgiler veri tabanında depolanmıştır. Veri tabanında depolanan anlık bilgiler daha sonra konumsal analiz ve sorgulama işlemlerinde değerlendirilerek dinamik tabanlı kampüs bilgi sistemi oluşturulmuştur. Oluşturulan dinamik tabanlı kampüs bilgi sistemi sayesinde üniversite bünyesindeki fakültelerde meydana gelebilecek ısı, sıcaklık ve nem değişimleri, elektrik ve internet kesintisi gibi kesintiler veya mekanik arızaların tespiti gibi problemler anlık olarak sistem üzerinden görülebilecek, gerekli önlemler alınarak problemin giderilmesine yönelik çalışmaların yapılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Geographic Information Systems (GIS), along with technology, are both technically developing and widely used in different disciplines. CBS is involved in many areas of our lives today. At the beginning of these areas are universities where positional knowledge is used extensively. In order for universities to serve in a modern understanding of management, it is very important that they create a campus information system based on information technology. But the applications of campus information systems created usually consist of designs that cover the query and analysis of positional information available in a static structure. With the development of technology, new concepts such as the internet of things (IoT) have emerged. Combining IoT and GIS, the concept of a dynamic-based campus information system has emerged in parallel with technological development. In this thesis, a static-based campus information system prepared in ArcGIS environment was developed for Erciyes University central campus and internet based sensors containing different purposes were placed in the designated places within the campus. Instantaneous information from sensors is stored in the database. Instant information stored in the database is then evaluated in positional analysis and query operations and a dynamic based campus information system is created. Created dynamic based campus information system, thanks to the university's faculties, which may occur in heat, changes in temperature and humidity, such as deductions electricity and internet outage or mechanical failure, the detection of problems such as that can be seen instantly through the system, efforts will be made to fix the problem by taking the necessary precautions.