Çörek otunun (Nigella sativa) yapısı ve akciğerler üzerine immünomodülatör etkisi
Structure of black seed (Nigella sati̇va) and immunomodulator effect on the lungs
- Tez No: 674546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Veteriner Hekimliği, Allergy and Immunology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Timokinon, Nigella sativa L. (çörek otu) tohumunun uçucu yağından elde edilen ana aktif fenolik bir bileşik olup yüksek antioksidan özellikleri nedeni ile birçok hastalıkta geleneksel olarak yaygın kullanılmaktadır. İn vitro ve in vivo çalışmalarda, timokinonun antienflamatuar, antimikrobiyal ve antikanser gibi birçok faydalı etkilere sahip olabildiği ileri sürülmektedir. Timokinon toksisitesi üzerine yapılan çalışmalarda, toksik etkileri ancak çok yüksek dozlarında gösterilebilmiştirTimokinon, bilim dünyasında yüksek biyolojik etkinliği ve düşük sistemik toksisitesi nedeni ile çok fazla ilgi çekmektedir.Bu nedenle timokinon klasik terapötik ilaçlara alternatif bir madde olabilmektedir.Timokinon büyük olasılıkla birçok moleküler hedefi değiştirmektedir, ancak timokinonun etkileri altında yatan bu moleküler mekanizmalar henüz tamolarak anlaşılmamıştır. Bu geniş etkilerine rağmen timokinonun çeşitli metabolik yolaklar üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi açısından daha ileri çalışmalara gereksinim olduğu düşünülmektedir Çörek otu (Nigella sativa) bitkisi ve yağı asırlar boyunca, Afrika'da, Asya'da ve Ortadoğu'da; günümüzde ise Amerika ve Avrupa'da milyonlarca insan tarafından“sağlığı desteklemek için”kullanılanılmıştır. Bilimsel araştırmalar sonucunda çörek otu tohumu yapısında bulunan vitaminler, etken maddeler ve önemli yağ asitleri nedeni ile bilim adamları tarafından tüketilmesi tavsiye edilen bir ürün olmuştur. Nigella sativa'nın total lenfosit miktarını önemli derecede artırdığı, bu yönüyle hem insanlarda hem de hayvanlarda immunmodülatör bir etkiye sahip olduğu çalışamalarla desteklenmiştir.Sağlıklı yaşamı destekleme konusunda ön planda tutulan çörek otu tohumu yağının, önemli bir bileşeni olan timokinon'un (TQ) potansiyel tıbbi özellikleri sayesinde şifa kaynağı olarak tercih edilmiştir. Yapılan bilimsel araştırmalarda çörek otu tohumu yapısında bulunan vitaminler, etken maddeler ve elzem yağ asitleri nedeni ile tüketilmesi faydalı olabilecek ürünlerin başında gelmektedir.Bu çalışmada, çörek otunun aktif bileşenlerinden biri olan timokinonun akciğerler üzerindeki immünmodülatör etkisinin kapsamlı değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thymoquinone, the main active phenolic compound from the volatile oil of Nigella sativa L. seeds has been commonly used traditionally for several diseases due its high antioxidant properties. In in vitro and in vivo studies, thymoquinone has suggested to have many beneficial effects such as antiinşamatory, antimicrobial, and anticancer effects. In the studies on thymoquinone toxicity, its toxic effects could only be demonstrated at very high doses. Thymoquinone has attracted noteworthy scientific attention for its high biological activity and low systemic toxicity, which might be a promising alternative to conventional therapeutic drugs. It is likely that thymoquinone modifies a number of molecular targets; however, the molecular mechanisms underlying the effects of thymoquinone remain not fully understood. Despite these wide effects, it seems that the further study is needed to better understand the effects of thymoquinone on various metabolic pathways. Nigella (Nigella sativa) plants and oil for centuries in Africa, Asia and the Middle East today is by the United States and millions of people in Europe“to promote health”was a plant used and has been a material referenced in terms of health. As a result of scientific research, it was suggested that the seeds of vitamins, active substances and essential fatty acids should be consumed by scientists due to acid. Nigella sativa has significantly increased the total lymphocyte amount and has been supported by studies that have an immunomodulatory effect on both humans and animals. Healthy life support issues to the forefront of popular Cumin seed oil, which is an important component of thymoqunin (TQ) has been preferred due to potential medicinal properties as a source of healing. In the scientific researches, seedlings of black seed, vitamins, active substances and essential fatty acids may be useful to be consumed due to the products. In this study, the aim of this study is to evaluate the immunomodulatory effect of thymokinone which is one of the active components of black seed on lungs.