Kemer ilçesindeki yabancı gerçek kişilerin konut talebini etkileyen faktörler: Hedonik bir yaklaşım
The factors affecting on housing demand of foreign people in Kemer district: A hedonic approach
- Tez No: 674566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, literatür ışığında yabancı gerçek kişilerin Kemer ilçesinde sahip olduğu konutların özelliklerinin konut satış fiyatları ve konut piyasası üzerindeki etkilerini hedonik fiyatlama yaklaşımı ile analiz etmektir. Bu amaçla, Kemer ilçesinde konut sahibi yabancı yerleşiklerden rastgele seçilen 300 kişiye anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veri seti kullanılarak hedonik fiyatlama modeli temelli çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, Kemer'de konut talep eden yabancı yerleşiklerin çoğunluğu İskandinav kökenlidir. Yabancıların sahip olduğu konutların fiyatını etkileyen faktörlerin yoğunlaşma eğilimi katsayıları önemli olanları; konut büyüklüğü, banyo sayısı, müstakil konut pozitif işarete, fakat balkon sayısı negatif işarete sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effects of the housing properties owned by the foreigners' in Kemer district on the housing prices and the housing market with the hedonic pricing approach in the light of the literature. For this purpose, questionnaires were surveyed to 300 people that randomly selected from foreign residents in Kemer. Multiple regression analysis based hedonic pricing model has been performed by using the data set obtained from the questionnaires. According to the results of the analysis, the majority of foreign residents who demand housing in Kemer are of Scandinavian origin. The concentration tendency coefficients of factors effecting on the price of the houses owned by foreigners which are important; housing size, bathroom number, and separated house have positive sign, but balcony number has negative sign.