Kongre ve fuar turizmin dünyada ve Türkiye'de gelişimi: Antalya ili açısından FÜTZ analizi
Congress and exhibation tourizm development in the world and in Turkey in terms of Antalya province SWOT analysis
  1. Tez No: 674565
  2. Yazar: EMIN AMRAHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüzde kongre ve fuar turizminin önemi giderek artmaktadır ve artmaya da devam edecektir. Dünyada ve özellikle Türkiye'de kongre ve fuar turizmi son 20 yılda önemli gelişmeler göstermiştir. Hatta son yıllarda hızla büyüyen turizm endüstrisindeki gelişmede, kongre ve fuar turizminin önemli bir paya sahip olduğu ifade edilmekte ve rakamlar da bunu göstermektedir. Kongre ve fuarlar ile turizm ve arasındaki bu ilişki, konu ile ilgili yapılan çalışmaları da önemli hale getirmektedir. Bir bölgede kongre turizmi kendiliğinden ortaya çıkıp gelişim gösteremez. Kongre turizminde sabit maliyetler çok yüksektir. Bir şehrin kongre şehri haline gelmesi için gerek devlet kuruluşlarının gerekse özel sektörün bu turizm çeşidine destek vermesi gerekmektedir. Turizm değerlerinin tanıtılması ve pazarlanması için önemli bir fırsat olan fuarlar; turizm pazarına ürün sunanlarla bu ürünlerin potansiyel alıcısı konumundaki firma ve tüketicileri bir araya getiren satış platformlarıdır. Bu tez çalışmasında amaç Antalya ili açısından kongre ve fuar turizminin fütz analizini (fırsatlar, üstünlükler, tehditler, zayıflıklar) belirlemek vebu alanda yapılan çalışmalardan esinlenerek yürütülen araştırmadan yararlı bir sonuç elde etmektir. Bu çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde kongre ve fuar turizminin tanımından, dünyada ve Türkiye`de gelişiminden ve bu konu üzerinde yapılan araştırmalar ile ilgili bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise, araştırma ile ilgili bulgular ve analizleri yorumlanmıştır. Araştırma Antalya ilindeki 5 yıldızlı otellerde ve kongre ve fuar merkezlerinde yapılmıştır. Çalışmada Antalya ilinin nitelik ve nicelik açısından kongre turizmine yeterliliği saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemleri olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, istatistik yöntemlerinden yüzde ve frekans dağılımı, çapraz tablo analizi uygulanmıştır. Değerlendirmeler SPSS for Windows 11.5 paket programından yararlanılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda Antalya ilinin alt ve üst yapı imkânlarının, tesislerinin kongre ve fuar turizmi için yeterli olduğu gözlemlenmiştir. Antalya ilinin kongre ve fuar turizminin gelişiminde sahip olduğu üstünlükler; kalite ve çeşitlilik, ulaşılabilirlilik, alt ve üst yapı, güçlü destinasyon imajı olurken, zayıflıkları ise kışın ulaşılabilirlilik ve mevsimsellik, pazarlama sorunları, kalitiye personeli tutamama olarak bulunmuştur. Tehditler olarak; yetersiz ve kalitesiz hizmet, diplomatik ilişkiler ve küresel rekabet ortamı ön plana çıkarken, fırsatlar olarak; rakip destinasyonlara göre daha kolay ulaşılabilirlilik ortamı, istihdam olanakları ve Antalya`nın marka deyerinin artması ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially congress and fair tourism has been becoming an important option of tourism all over the World as in Turkey. Tourism has been in a rapid growth during the last decades, and the boost in convention & fair organizations thought to be one of the reasons of this growth of tourism industry. This relation between tourism and conventions makes the importance of the researches about the conventions and fairs as a segment of tourism industry. The congress tourism in a region does not show an instantaneous growth. Large amount of investment is required for a city to become an atractive center of congress tourism. Fairs, being as an important opportunities for promotion and marketing of tourism values, are sales platforms that band together product providers within tourism market with potential buyer firms and consumers. Moreover, fairs are eager to attract big amount of people with both business and touristic aims to the host country and cities. The aim of this thesis is to determine the futures analysis (opportunities, advantages, threats, weaknesses) of congress and fair tourism for Antalya province and to obtain a useful result from the research carried out by the studies conducted in this field. This study consists of three main sections. The first and second part of the definition of congress and fair tourism, information about the development in the world and in Turkey, and research on this topic is given. In the last section, findings and analysis related to the research are interpreted. The research was carried out in 5 star hotels and congress and fair centers in Antalya. In this study, it was tried to determine the adequacy of Antalya province to congress tourism in terms of quality and quantity. In this research, questionnaire technique was used as data collection methods. In the evaluation of the data obtained from the research, percentage and frequency distribution and cross-table analysis were used. Evaluations were interpreted by using SPSS for Windows 11.5 package program. As a result of the research, it was observed that the infrastructure and superstructure facilities and facilities of Antalya province are sufficient for congress and fair tourism. Advantages of Antalya province in the development of congress and fair tourism; quality and diversity, accessibility, infrastructure and superstructure, strong destination image, while the weakness of the winter accessibility and seasonality, marketing problems, quality staff were found to be incapacity. As threats; Inadequate and poor quality service, diplomatic relations and global competition environment stand out as opportunities; easier accessibility compared to competing destinations, employment opportunities and the rise of Antalya `s brand name has come to the fore.