Kayaç gevreklik ölçütlerinin kazı mekaniği amaçları için kullanılabilirlik analizleri
- Tez No: 67457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. METE GÖKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Kayaçların kazlıabilirlik/delinebilirlik özelliklerine etki eden kayaç özelliklerinden biri de kayaç gevrekliğidir. Bununla birlikte, kazı mekaniğinde kullanılabilecek universal bir gevreklik kavramının ve gevreklik ölçme yönteminin olmayışı, kayaçların kazılabilirlik/delinebilirlik analizlerinde gevreklik kavramının kullanımını zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, literatürde önerilen farklı gevreklik ölçütleri ele alınarak, kazı mekaniği amaçları için kullanılabilirliklerinin laboratuvar deneyleri yardımıyla irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, bazı sedimanter ve metamorfîk kayaç örnekleri üzerinde kayaçların kazlıabilirlik/delinebilirlik özelliklerini simule eden zımba deneyi, küresel uç batırma deneyi, kayaç sertliği sayısı deneyi (RIHN) ve Peshalov deneyi gibi yan-statik ve dinamik kayaç kırma deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerden elde edilen özgül enerji değerleri ve beş farklı gevreklik ölçütü arasındaki ilişkiler istatistiksel yöntemlerle incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, incelenen gevreklik ölçütleri ve özgül enerji arasında gerek istatistiksel ve gerekse fiziksel anlamda kabul edilebilir ilişkiler bulunamamıştır. Bununla birlikte, özgül enerji değerleri normalize edilerek kullanıldığında daha anlamlı ilişkiler gözlenmiştir. Tek eksenli basma dayanımı / çekme dayanımı oram olarak tanımlanan gevreklik oranının (rg), normalize edilmiş özgül enerji değerleriyle gerek fiziksel ve gerekse istatistiksel olarak, görece daha anlamlı ilişkiler gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rock brittleness is regarded as one of the important factors which affect rock cuttability and drillability. However, because of the lack of precise concept of brittleness and its measurement, its practical utility in the field of rock excavation is hindered. In this study, the practical applicability of various brittleness measurement methods was investigated by means of some laboratuary tests which are related to rock cuttability and drillability. These laboratuary tests can be classified as quasi-static loading tests (Stamp test and Spherical indentation test) and dynamic loading tests (Rock Impact Hardness Number and Peshalovtest). The relationships between specific energy values and brittleness values obtained by different methods were examined. As a result of the analyses, both physically and statistically acceptable relationships could not be determined between rock brittleness and specific energy values. However, it was observed that specific energy values normalized with respect to uniaxial compressive strength, showed better correlations with rock brittleness values. Brittleness ratio (rg), which is defined as the ratio of uniaxial compressive strength to tensile strength, was found to be in relatively better agreement with normalized specific energy values, with respect to brittleness values based on other techniques.