Bitlis ili disten Yataklarının ekonomik jeolojik incelemesi
The Study of economic geology of disthane are bodies, Bitlis province
  1. Tez No: 67458
  2. Yazar: FEYYAZ KAPKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN YERSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET Bitlis ilinin 6 km. güneyinde bulunan Bayramalanı (Alak) ve Arzivik köylerinde bulunan dişten cevherleşmesinin kalite ve rezerv yönünden değerlendirilmesini amaçlayan bu çalışmada; cevherleşmesinin konumu, boyutları, tenor dağılımı, kalitesi ve rezervi ortaya konmuştur. Bunun için sahanın 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası, Arzivik dişten yatağının 0.35 km2, Bayramalanı dişten yatağının ise 0.45 km2 1/2000 ölçekli detay jeoloji haritası yapılmıştır. Ayrıca Arzivik sahasında 3, Bayramalanı sahasında 2 adet olmak üzere 5 adet sondaj gerçekleştirilmiştir. Bölgede yeralan Hizan Grubu kayalar Eklojit fasiyesi koşullarına kadar varan amfibolit fasiyesinde bir metamorfizma geçirmişler, bunun sonucunda Ohin şistleri içerisinde dişten yatakları oluşmuştur. Daha sonra Mutki Grubu kayalar yeşilşist fasiyesinde bir metamorfizmaya uğramışlar ve bu olay Hizan Grubu kayalarda retrograd metamorfizmaya yolaçmıştır. Dişten cevherleşmesi gri, beyaz, açık yeşil, açık mavi renkli, şisti ve felsik dokulu, sert yapılıdır. Cevher yatakları düzensiz mercekler şeklinde gözlenmektedir. Arzivik dişten yatağında 570600 ton görünür, 151200 ton muhtemel, Bayramalanı, dişten yatağında 97200 ton görünür, 302400 ton muhtemel olmak üzere toplam 667800 ton görünür, 453600 ton muhtemel dişten rezervi bulunmaktadır. Arzivik sahası ortalama %38.45 AI2O3, %58.21 SİO2 tenörlü, Bayramalanı sahası ortalama %35.28 AI2O3, %61.77 SİO2 tenörlüdür. Distenlerin hepsi orijinal halleriyle seramik ve yüksek sıcaklık refrakter hammaddesi olarak kullanılabilecek özellikte olup, Arzivik sahası distenlerinden yapılan cevher zenginleştirme çalışmaların da, %82.34'lük verimle %48 AI2O3 tenörlü bir konsantre elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been established the location, dimensions, distribution of tenor, quality and emount of reserve of the ore in this study aiming to evaluate the quality and amount of reserve of disthene mineralization found in Bayramalani (Alak) and Arzivik villages at the 6 km south of center of Bitlis province. For this reason, 1/25.000 geologic map of the region, and 1/2.000 detailed geologic maps of Arzivik disthene ore body about 0.35 km^ and Bayramalani disthene ore body about 0.45 km^ has been prepared. Also, 3 in Arzivik field and two in Bayramalani field, a total of 5 drillings has been carried out. The Hizan Group rocks of this region has undergone a metamorphism of amphibolite facies extending upto eclogite facies conditions, and as a result of this, disthene ore bodies were developed in schists of Ohin. Later, the Mutki Group rocks has undergone a green schist metamorphism which has inturn leaded to a retrograde metamorphism of the Hizan Groups rocks. The disthene mineralization has gray, white, light green, light blue colors, and has felsic and schist like matrix and is though. The ore bodies are observed as forming irregular lens shapes. Arzivik disthene mineralization has 570.000 tonnes of observed, 151.200 tonnes of possible reserve, whereas Bayramalani 97.200 and 302.400 tonnes, respectively, and a total of 667.800 and 453.600 tonnes, respectively. The Arzivik field has an average tenor of %37.45 AI2O3 and %58.21 SiCb, and Bayramalani %35.28 and %61.77, respectively. All disthene ore bodies have specifications to be used as ceramic and high temperature refractory raw materials without processed and meantime enrichment studies of the disthenes of the Arzivik field revealed a consentrated tenor of %48 AI2O3 with a %82.34 output.