OSOS'un elektrik kayıp/kaçak oranlarının azaltılmasına yönelik etkisi: Siirt ili Çal ve Dumlupınar mahalleleri örneği
The Effect of AMRS on Reducing Electricity Loss and Leakage Rates: The Case of Çal and Dumlupınar neighborhoods in Siirt
- Tez No: 674593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ HANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, elektrik kayıp ve kaçak oranlarının düşürülmesi amacıyla geliştirilen Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) yönteminin elektrik kayıp/kaçak işlemlerinin tespiti, takibi ve önlenmesine yönelik etkileri araştırılmıştır. OSOS sistemi genel olarak haberleşmeyi sağlayan modem ve GSM hatları, ölçü sayacı ve ara bağlantı kabloları ile kullanılmaktadır. Sisteminin temel amacı, uzaktan abonelerin sayaçlarını okumak, kayıp kaçak oranını tespit etmek veya tespit edilmesine yardımcı olmak ve abonelerin günlük tüketimlerinin takip edilmesini sağlamaktır. Yöntemin etkinliğini görebilmek amacıyla Siirt ili sınırlarında normal koşullarda kayıp/kaçak oranlarının yüksek olduğu Çal ve Dumlupınar Mahalleleri pilot mahalleler olarak belirlenmiş ve çalışmalar bu sahalarda fiilen yürütülerek gerekli veriler alınmıştır. Alınan bu veriler grafiksel olarak değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde, geliştirilen yöntemin kayıp ve kaçak oranlarının düşürülmesinde ortalama % 86 gibi yüksek oranda etkili olduğu görülmüştür. Bu yöntemin abone tahsilat verimine yaklaşık olarak % 45 civarında bir olumlu etki gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the Automatic Meter Reading System (AMRS) method, which was developed to reduce electricity loss and leakage rates, on the detection, monitoring and prevention of electricity loss / leakage processes were investigated. AMRS system is generally used with modem and GSM lines that provide communication, measurement counter and interconnection cables. The main purpose of the system is to read the meters of the subscribers remotely, to detect or help detecting of the loss and leakage rates, and to monitor the daily consumption of the subscribers. In order to see the effectiveness of the method, Çal and Dumlupınar Neighborhoods, which have high loss/leakage rates in Siirt province under normal conditions, were determined as pioneer neighborhoods and the necessary data were obtained by actually conducting the studies in these areas. These data were evaluated and interpreted graphically. As a result of the evaluations, it has been seen that the developed method is highly effective at reducing the loss and leakage rates, on average of 86%. It has been concluded that this method has a positive effect of approximately 45% on the subscriber collection efficiency.